Víte, co si pěstujete? Aneb Pozor na jedovaté pokojové rostliny

Květiny se hodí do každého bytu. Oplývají samými pozitivy: nejen že představují krásnou dekoraci, ale také produkují kyslík a vytvářejí příjemnější atmosféru. Pokud ale domácnost sdílíte s malými dětmi nebo všetečnými zvířaty (třeba jen hyperaktivním psem), pak se mohou z takových pokojovek stát rizikové prvky bydlení.

jedovaté rostliny
ilustrační foto: flickr.com – Jane, jedovaté pokojové rostliny (betlémská hvězda)

Děti a květiny – nebezpečná kombinace

Platí, že neznalost neomlouvá. Je dost dobře možné, že i vy máte doma nebezpečné jedovaté rostliny, o kterých nic zlého netušíte. Zvlášť, staráte-li se o dítě v batolecím věku, je dobré si udělat přehled o tom, které květiny raději darovat příbuzným či sousedům. Děti v nich totiž nevidí dekorační předmět, ale hračku.

S velkou radostí na sebe strhávají květináče, a při tom může dojít k poškrábání ostrými listy (jaké má třeba nolina nebo tchýnin jazyk) či popíchání v případě trnitých druhů (kromě kaktusů jsou nebezpečné například celkem běžná aloe nebo pryšec zářivý známý jako trnová koruna).

Vyrážka či otrava

Nepochybně největší nebezpečí však představují jedovaté sloučeniny, které listy některých druhů obsahují. Ty nejčastěji způsobují vyrážku (po dotyku) či lehkou otravu, tedy podráždění trávicího ústrojí v případě požití – například šťavelan vápenatý z listů diefenbachie.

Při kontaktu s trávicím traktem dochází k otoku sliznice a výskytu ekzému. Podobné symptomy se objevují po požití listů tenury (známější jako tchýnin jazyk). Paradoxem je, že tato jednoděložná rostlina se s oblibou umisťuje do truhlíků ve školních třídách, není totiž vůbec náročná na pěstování. Dalšími nebezpečnými druhy jsou pak třeba kroton, monstera, klívie či amarylis.

Oleandr musí z domu

Za nejjedovatější „pokojovku“ vůbec je však považován oleandr, jedna z nejjedovatějších rostlin na světě. K usmrcení dospělého člověka stačí sníst pouhé dva listy, obsahující nebezpečné glykosidy (v případě dítěte jenom jeden). Do domácností s malými dětmi oleandr rozhodně nepatří!

Komentujte