Klid od zvědavých očí? Vysaďte živý plot!

Koupili jste si domek se zahradou, ale hned první rok jste zjistili, že vlevo na vás koukají až moc zvědaví sousedi a vpravo vede cyklostezka?  Jak si zajistit soukromí a nestavět přitom betonové opevnění  kolem celého pozemku? Obklopte se zelení!

Živý plot je estetický i funkční prvek

Vysázet kolem zahrady stromky nebo keře je mnohem lepší, než budovat vysoký plaňkový plot. Lidem venku je to jedno, ale vám se určitě bude mnohem líp relaxovat s pohledem do zeleně. Navíc, když pořídíte nějaký hustý keř, ještě třeba trnitý, do zahrady bez vašeho vědomí neproklouzne ani sousedovic kočka.

Jsou lepší jehličnany nebo listnáče?

Tohle je největší dilema, které musíte vyřešit ještě před samotnou výsadbou. Obě dvě varianty mají své výhody.

Jsou lidé, kteří nedají dopustit na túje, protože i když rostou pomaleji, nemusíte se o ně prakticky starat. Když zvolíte štíhlé kultivary, budou mít víceméně pořád stejný tvar a za pár let mohou dosáhnout až 3 m výšky. Na druhou stranu, když je budete chtít odstranit, čeká vás spousta práce, túje mají hluboké kořeny a špatně se vykopávají.

Nebo je tu varianta vytvořit živý plot ze smrků či tisů, oba dva jehličnany se dobře udržují a při správném zastřihávání vytvoří opravdu hustou zeď. Smrk je řešením i pro ty, kteří na zahradě preferují domácí druhy.

Jehličnany vypadají celý rok stejně. Pokud tedy máte raději zahradu, kde se vše mění podle ročního období, vysaďte jako živý plot třeba ptačí zob, hlohyni, buk, habr nebo javor babyku. Odměnou vám bude svěží zeleň na jaře, bohatý stín v létě a na podzim barevná paleta od žlutých až po červené listy. Jediná nevýhoda je pak podzimní úklid, když musíte listí pravidelně hrabat a pálit nebo kompostovat. Navíc opadaný živý plot může někomu připadat v zimě až moc smutný. Právě proto si mnoho zahrádkářů oblíbilo habry, které listy shazují až na sklonku zimy a za pár týdnů už jsou zase zelené.

Stínící tkaniny – rychlé řešení pro ochranu soukromí

I ten nejrychleji rostoucí živý plot potřebuje minimálně dva roky, aby měl aspoň výšku průměrného kolemjdoucího. Pokud tedy chcete mít klid od zvědavých pohledů hned od začátku, obežeňte zahradu drátěným plotem se  stínící tkaninou . Její instalace je jednoduchá, stačí ji zavěsit na plot pomocí připravených oček. Velký výběr stínících tkanin různé gramáže najdete například na e-shopu firmy Agrotex. Stačí si vybrat správný rozměr a barvu. Za pár dní budete mít zboží doma a pak už si můžete začít budovat svou oázu klidu.

Comments are closed.