Jak vybrat skleničky na víno

Someliéři by o tom mohli vyprávět hodiny, my se to pokusíme shrnout do krátkého článku: jak správně vybrat skleničky na víno? Jistě tušíme, že jde doslova o vědu, ale pokud budeme dodržovat některá základní pravidla, nemůžeme se splést.

sklenka na víno
ilustrační foto: pixabay.com – SplitShire

Všechno má svůj účel, i “ta nožka”

Víno se tradičně podává ve skle, a to tenkostěnném, různé velikosti a tvaru pro různé druhy vín. Obě části skleničky – jak nožka, tak kalich – jsou stejně důležité. Skleničky jsou totiž tvarované tak, aby ideálně vynikla chuť a vůně vína.

Nožka potom zabraňuje zbytečnému zahřívání, díky nim totiž nedržíme sklo teplou rukou. Proto je vhodné a také elegantní uchopit nožku za její nejspodnější část a co nejmenším počtem prstů. Vinné sklenice postrádají zdobené vzory či barvu a to z toho důvodu, že přes čiré sklo lze ideálně hodnotit kvalitu vína už od pohledu. Podívejme se tedy na to, pro jaké víno se hodí jaké skleničky.

Červené víno

Sklenička na červené víno se od střední části kalichu mírně rozšiřují tak, aby nahoře poskytovaly pokud možno velký prostor pro styk vína se vzduchem. Díky tomu se jeho buket krásně rozprostře a my ho dokážeme lépe vnímat. Sklenky na červené víno jsou celkově „buclatější“, tvar nožky však již záleží na konkrétním výrobci, respektive designérovi.

Bílé víno

Skleničky na bílé víno jsou na rozdíl od těch buclatých červených užší a poněkud elegantnější, subtilnějšího tvaru – mají totiž za úkol udržet bílé víno delší dobu chladnější (to se totiž tradičně podává vychlazené). Kalich se odspoda postupně zužuje, takže u náustku je mnohem užší než u hrdla. Díky tomu se uvnitř skleničky hromadí typické aroma.

Šumivé víno (sekt)

Kategorií sama pro sebe jsou sekty, tedy šumívá vína. Nejznámější je patrně proslulé šampaňské, kterým se připíjí na oslavu úspěchu a výjimečných příležitostí. Jaké skleničky zvolit? Pro sekty jsou určeny štíhlé, tenké sklenice s úzkým kalichem, který se odspoda zužuje jen nepatrně. Ty umožní zadržet uvnitř skla bublinky a ponechají sekt delší dobu studený.

Komentujte