Udržte fasádu svého domu čistou a ve formě

O úklid interiéru vašeho domu se jistě staráte pravidelně a vůbec vám to nepřijde divné. A co exteriér? Kdy jste naposledy čistili fasádu? A přitom je to neméně důležité. Když už ne kvůli vzhledu domu, tak alespoň kvůli zdraví vás i vašeho domu.

Než se pustíte do čištění fasády, měli byste si zjistit pár věcí, je zateplená, kdy naposledy se čistila a z jakého materiálu je vyrobena. Nebojte se, není to tak složité, jak se může na první pohled zdát. Informace byste měli najít v dokumentaci k projektu vašeho domu nebo si  můžete pozvat profesionální firmu, která vám s posouzením stavu fasády pomůže .

Nečastější problémy zateplených fasád

Mezi největší nepřátele zateplených fasád patří atmosférické podmínky, jako je déšť, vítr, slunce a také organické nečistoty – plísně a řasy. 

Atmosférické nečistoty a mikroorganismy

Když na povrch fasády svítí slunce, velmi rychle se zahřeje, ale jakmile se dostane do stínu, stejně rychle zchladne. Ve chvíli, kdy je povrch fasády chladnější než okolí, usazuje se na něm prach a vzdušná vlhkost. Vzniká tak příznivé prostředí pro usazování mikroorganismů a také se takový povrch snáze špiní atmosférickými nečistotami.

Především domy ve velkých městech a průmyslových zónách se často potýkají s velkým znečištěním, které způsobuje prach a další špína z ovzduší. 

Vysoká tepelná námaha a UV záření 

Rychlé střídání teplot fasádu mechanicky namáhá, to postupně vede k vytváření mikrotrhlinek. Přes tyto trhlinky se do zateplovacího systému může dostat voda a zapříčinit tak vznik plísně. V kombinaci s agresivními účinky UV záření pak také způsobuje rozpad svrchní vrstvy fasády. UV záření způsobuje i blednutí barev fasády.

Neodborné zásahy

Rychlejší rozpad zateplené fasády mohou způsobit i neodborné zásahy a agresivní čisticí prostředky. Abyste se zbavili atmosférických i organických nečistot, je potřeba fasádu pravidelně čistit, když se ale čištění provede neodborně nebo pomocí špatných prostředků, ničí se tím povrch fasády. To v konečném důsledku přispívá k erozi povrchu. Pokud se však údržba nedělá pravidelně, špína pronikne do hlubších struktur a může fasádu nenávratně poškodit.

Nejčastější chyby v péči o zateplenou fasádu

Problémy, které způsobují vnější činitelé, však nejsou jedinými viníky poškození fasády. Pokud se vyvarujete nejčastějších chyb, můžete s nimi celkem úspěšně bojovat a fasádu udržovat v dobré kondici.

Stav fasády se kontroluje nepravidelně

Pravidelné kontroly včas odhalí závady, jako jsou trhliny, odlupující se části a jiná mechanická poškození. Ty se pak dají snadno odstranit bez toho, aby páchaly další škody.

Otálení s odstraněním závad

Prohlídku a čištění fasády odkládáte až na dobu, kdyto bude nezbytně nutné. Správně byste měli kontrolovat a čistit fasádu každé tři roky. Tím předejdete porušení vrchních vrstev fasády, pronikání špíny a plísní do hloubky.

Pouze čištění

Když fasádu vyčistíte, musíte také opravit drobnější závady a ideálně nanést také povrchový nátěr, který chrání fasádu před nečistotami.

Tipy pro zdravou fasádu

Fasádu svého domu chraňte před UV zářením, napadením mikroorganismy a dalšími nepříznivými vlivy pomocí speciálních nátěrů, které provádějí specializované firmy.

Comments are closed.