Dnes všichni koukáme na to, kde bychom mohli ušetřit. Pořizujeme úsporné žárovky i spotřebiče, šetříme vodou i potravinami. Přesto jsme schopní nechat doslova vylétnout peníze oknem každý den. Dochází tomu při větrání otevřeným oknem. Pojďte se podívat, jak tomu zabránit.
Čerstvý vzduch je pro náš organismus důležitý, proto je potřeba pravidelně větrat. Jenomže, abyste i v zimě pořádně vyvětrali, museli byste okno otevřít na několik desítek minut nebo ho pravidelně otevírat každou hodinu na 5 minut.
Už během prvních minut klesne teplota v místnosti o několik stupňů (ztráta tepla je 50–70 %). Máte tedy čerstvý vzduch, ale hned potom musíte pustit topení na maximum, abyste se znovu dostali na původní teplotu v místnosti.
Na internetu najdete stovky článků o tom, jak správně větrat. Existují i návody a různé tipy na zrychlení větrání nebo snížení potřeby větrání na minimum. Patří mezi ně nesušit prádlo v bytě, koupit digestoř nebo omezit pěstování pokojových rostlin. Všechny tyto tipy jsou do jisté míry účinné, ale nejúčinnější řešení je větrání s rekuperací tepla.
Proč si rekuperaci pořídit?
Rekuperační jednotka zjednodušeně řečeno vymění vzduch v interiéru. Teplý vydýchaný vzduch odvede ven, a naopak čerstvý vzduch přivede dovnitř. Výměna vzduchu navíc probíhá nepřetržitě ve dne v noci. Skvělé na ní je, že k výměně vzduchu dochází bez tepelných ztrát a také bez průvanu. Můžete tak předejít únavě a bolestem hlavy, které často vznikají při pobytu v nevětraných místnostech. Zároveň větrání s rekuperací chrání místnost před plísněmi, bakteriemi a dalšími nepříjemnostmi, které nedostatečným větráním mohu vznikat.
Možná vás napadne, že pokud mrzne, tak vháněný vzduch bude sice čerstvý, ale také hodně studený. Jenomže to není pravda, největší výhoda celé rekuperační jednotky je to, že vzduch se vymění, a navíc se ohřeje na teplotu minimálně 18 °C.
To je možné díky tomu, že odpadní vzduch se z místnosti odvádí větracím zařízením. Následně se ve výměníku odebere část tepelné energie (až 70 %) a s její pomocí se ohřeje čerstvý vzduch. Díky tomu dochází k minimalizaci tepelných ztrát a zároveň nevzniká efekt prudkého ochlazení. Zatímco v zimě se vzduch ohřívá, v letních měsících se do místností vhání ochlazený vzduch a není tak potřeba využívat klimatizaci, která může způsobovat řadu obtíží.
Jaká je účinnost rekuperační jednotky?
V ideálním stavu by to bylo 100 %, ale toho lze dosáhnout pouze v laboratorních podmínkách. Znamenalo by to totiž, že přivedený vzduch by se pomocí odváděného ohřál na původní teplotu. Místnost by byla větraná bez jakékoliv tepelné ztráty. Reálná účinnost větracích jednotek je 30–95 %, kdy účinnost nad 60 % se považuje za dobrou a nad 80 % za vynikající. Pro představu, klasické větrání pomocí oken má účinnost 0 %. Teplý vzduch bez užitku uniká ven a studený se přivádí do místnosti.
Kromě toho je systém navíc vybaven speciální účinnou filtrací, která dokáže zachytit prach, nečistoty a pyl, které by jinak do místností vnikaly okny. Ocení ji tak především alergici.
A pro koho je rekuperace určena?
Rekuperační jednotky jsou vhodné jak do bytů či rodinných domů, tak i do kanceláří, restaurací, komerčních prostorů, nemocnic, škol apod. Vhodná je především v prostorech, kde není technicky možné otevřít okna, nebo v oblastech, kde je vysoký výskyt prašnosti či hlučnosti a není vhodné otevírat okna.
Údržba systému je velmi jednoduchá. Je nutné pravidelně kontrolovat vstupní a výstupní filtry v jednotkách. Dále je nutné kontrolovat vnitřní části jednotky, případně vysát prach či vysušit vlhkost. Proto je lepší jednotky vždy umístit na přístupných místech.