Jak vybrat správnou židli pro školáka?

S přechodem dětí z mateřské školy do té základní přichází na řadu kromě jiného, také pořízení židle k psacímu stolu. Dítě bude sezením trávit doma více času, než dřív, a proto je potřeba, aby mu židle umožňovala sedět správně.

Děti by se měly učit správně sedět už od útlého dětství, ušetří jeto pozdějších problémů se zády. Správné sezení v kombinaci s vhodnou židlí může pomoci i ke zklidnění vašeho malého rošťáka. Když mají děti oporu pro chodidla, mají tendenci být klidnější a nerozptylovat se. Jakou židli pro školáky tedy vybrat, abyste splnili všechny zásady správného sezení?

Co musí dětská židle mít?

Správně zvolená dětská židle k psacímu stolu má nastavitelnou výšku sedadla i opěradla. Opěradlo by mělo umožňovat pohyb vpřed a vzad. V zásadě je třeba, aby dítě mělo položenou na zemi celou šíři chodidel a v kotnících, kolenou i kyčlích mělo pravý úhel. Abyste se ujistili, že vaše dítě sedí správně, kontrolujte toto postavení každé tři měsíce a podle potřeby upravujte.

Právě proto, že děti rychle rostou, je dobré pořídit židli, která bude růst s nimi. Na trhu je dnes velké množství ergonomických židlí, které umožňují nejrůznější nastavení a polohování jednotlivých částí. Do dětských pokojů jsou ideální rostoucí židle , které nabízí opravdu podrobnou škálu rozsahů, od úplně nejmenších poloh, až pro polohy pro teenagery. Klidně tak můžete pořídit židli, kterou bude vaše dítě používat od malička až do dospělosti.

Její polohování je zpravidla velmi snadné, takže ho děti zvládnou samy, což vám umožní i současné používání židle různě velkými dětmi. Je to tedy i velmi dobré řešení pro pokoje, které sdílí různě staří sourozenci.

Židle s kolečky nebo bez?

Často diskutované je i téma koleček. Co je lepší? Dětské židle na kolečkách nebo dětské židle k psacímu stolu bez koleček? Děti mají jasno, rozhodně hlasují pro kolečka! Jenomže to není vždy z těch správných důvodů. Děti milují otáčení a vožení se na židli. Může se tedy stát, že místo psaní úkolů budou jezdit po pokoji. Kromě soustředění to nemusí být dobré ani pro jejich záda.

Pokud zvažujete pořízení židle na kolečkách , zamyslete se i nad povrchem, který v pokoji je, židle by se po něm měla pohybovat snadno, aby nedocházelo k přetěžování šíje a krku. Ideální je tedy lino, dlažba, parkety. Jestli máte v pokoji koberec, pak není volba kancelářské židle pro děti na kolečkách úplně ideální. Vyřešit se to však dá podložkou, která usnadní pohyb židle a zároveň ochrání povrch.

Židle samotná však dítě správně sedět nenaučí. To je na vás, rodičích. Z počátku tedy musíte dítěti vysvětlit, jak má sedět a následně ho opravovat a učit, jak mají správně sedět. Jedině neustálým opakováním si dítě správné zásady osvojí a bude je považovat za automatické. S nácvikem je tedy dobré začít ještě před zahájením školní docházky, aby si dítě záda neničilo.

Comments are closed.