Vyberte správné osvětlení dětského pokoje

Pokojíček je pro dítě královstvím. Vybavte mu jej nejen nábytkem a hračkami, ale i kvalitními dětskými lampami a stropním a nástěnným osvětlením. Vaše ratolest určitě více ocení pohádkovou říši plnou světla než temnou jeskyni. Jak vybrat to správné osvětlení do dětského pokojíčku pro školáky i předškoláky?

ilustrační foto: Pixabay.com

Centrum světla, centrum hraní

Spousta tvarů, barev, designů… Ohromný výběr dětských lamp a dalšího osvětlení by neměl zastínit funkčnost. Aby dítě nemělo problémy se zrakem, je důležité světla správně umístit. Jedno či více centrálních stropních svítidel osvětlí celou místnost a až si bude váš potomek hrát, světlo bude v prostoru dopadat ze všech stran. V potaz vezměte i velikost a počet oken a přirozené osvětlení pokoje. Do místnosti s tmavým nábytkem či sytou výmalbou přidejte více zdrojů světla, jinak bude místnost působit ponuře.

Lampička na stole nesmí chybět

Hlavní centrální svítidlo doplňte také dětskou lampou s kvalitní žárovkou, kterou umístěte na školácký stůl. Lampička by měla být nejen stylová a veselá, ale i nastavitelná, aby bylo možné regulovat směr proudu světla. Lampu na stůl nainstalujte naproti ruce, kterou vaše dítě píše, aby si jí nestínilo – u praváka by měla svítit zleva, u leváka zprava.


Foto: Pixabay.com

Teplota světla podle typu činnosti i nálady

Na dnešním trhu najdete spoustu možností, jak rozzářit místnost pro děti pomocí teplejších či studenějších odstínů žárovek. Pro pracovní stůl vybírejte ty, jež mají světlo co nejpodobnější dennímu, jsme při něm nejproduktivnější. Koukejte po bíle svítících žárovkách nebo LED diodách (teplota světla kolem 4000–4500 K), intenzitu volte 500 lx. Stropní svítidlo by mělo svítit rozptýleně a trochu tepleji (asi 3000 K), neboť teplejší světlo navozuje pocit uvolnění a pohody.  Intenzitu teploty volte podle barevnosti pokoje. Teplé barvy zvýrazníte klasickou žárovkou, studené zářivkami. Kvůli úspornosti vycházejí v tomto ohledu nejlépe LED žárovky, které mají mnoho teplotních odstínů a ušetří vám hodně elektrické energie.

Světla pro dětskou radost

Specifika dětského pokoje spočívají i v dalších světelných pomocnících. Menší děti ocení noční světýlko, které dnes už seženete v podobě roztomilých plyšáků i plastových zvířátek. Světýlko často promítá na zeď třeba hvězdičky a hraje ukolébavku. Strašidelná cesta na záchod se ihned stane dobrodružnou výpravou, pokud dítěti pořídíte roztomilou baterku . Bude se mu hodit i na chatu a na tábory. Případně využijte osvětlení chodeb se senzorem pohybu – noční světýlka do zásuvky stojí kolem 100 Kč a rozsvícením odeženou každou příšeru.

Bezpečnost nade vše

Děti v pokojíčku často akčně řádí, proto myslete i na bezpečnost. Pokud máte doma divokého neposedu, oceníte dětské lampy, které můžete k desce stolu pevně přichytit. Stropní svítidla umístěte tak, aby na ně dítě nedosáhlo ani z palandy a nemohlo se jich dotknout. Čte si váš školák před spaním? K posteli zvolte velmi odolnou lampičku a pevně ji přichyťte, ať se při skákání na matraci a jiných alotriích udrží na místě. Bezpečné a variabilní jsou LED pásky , které můžete nalepit třeba pod poličku. V pokojíčku raději zabezpečte nepoužívané zásuvky a nepoužívejte dlouhé kabely a stojací lampy.

Osvětlení se jim musí líbit

Při výběru se zaměřte nejen na hravost a celkový design dětské lampy, ale dbejte i na její funkčnost a bezpečnost. Vybavení dětského pokojíčku pro školáky centrálním svítidlem, pracovní lampou a dalšími zdroji světla napomůžou k lepšímu soustředění na učení i ke zdravějším očím. Při hledání té nejhezčí dětské lampy nezapomeňte přizvat samotné obyvatele pokojíčku – budou mít radost a učení jim hned půjde lépe.

Comments are closed.