Jak vybrat správnou kancelářskou židli k počítači

Dlouhé sezení může poškodit tělo stejně jako těžká manuální práce. Problémy se zády se stupňují a pomoc přichází pozdě. Začíná to hrbením u počítače, únavou a ztuhlou šíjí. Končí u doktora.

Těžká práce kancelářská

Bolest zad je jedním z nejrozšířenějších zdravotních problémů. Dvě třetiny Čechů přiznávají, že mají starosti s krční páteří nebo jinou částí zad. Jestli počet lidí s bolestmi zad poroste, nebo bude klesat, přitom může rozhodnout i zdánlivý detail. Správně se posadit.

Při zdravém sezení se uvolní krevní oběh. Cítíme se čerství, plní energie a lépe se soustředíme. Základem všeho je dobrá kancelářská židle.

Domácí sezení pořídíte za pár korun

Pokud uživatel netrpí bolestmi zad, není při výběru nutné věnovat mechanice židle velkou pozornost. Při sezení do 4 hodin denně můžete použít podstatě jakoukoliv. Většinou jde o kancelářské židle do domácností. Vybírá se hlavně podle ceny a designu. Investice do 4000 korun je obvykle postačující.

domaci zidle

Jakou židli zvolit do práce?

Během pracovní doby snadno dochází k přetížení jedné z částí páteře. Kancelářská židle se synchronní nebo houpací mechanikou udrží páteř rovnou a dojde k rovnoměrnému zatížení zádových svalů. Osmihodinové sezení zpříjemní nastavitelný opěrák, správně nastavené područe a bederní opěrka. Kancelářská židle s těmito funkcemi stojí od 5000 korun výš.

zidle kancelarska

Při vysokých výkonech vás podrží ergonomická židle

Při dvanácti a více hodinách je pro zachování zdraví nutné investovat do perfektní ergonomické židle se synchronní mechanikou. Špičkou v oboru jsou židle Interlagos. Trůn pro programátora, grafika a každého, kdo u počítače tráví většinu svého času. Když se zhoupne opěrák, nakloní se i sedadlo. Tělo je tak neustále ve správné pozici. Investice se pohybuje od 8 000 korun výš.

židle interlagos

Je třeba zdůraznit, že bederní opěrka, opěrka hlavy a nastavitelné područky nejsou jen kosmetické doplňky. Dokáží zásadně pomoci při prevenci bolesti šíje, bolesti beder a celkové deformaci páteře. Významně podporují zdraví zad a cenu židle extrémně neprodražují.

Existuje nebo neexistuje zdravé sezení?

Nejprve je potřeba si uvědomit, že žádná židle nenahradí dostatek pohybu. Sezení je pro páteř nepříjemná poloha. Plotýnky jsou zatíženy o polovinu více než při stání. Kvalitní kancelářská židle důsledky prosezených hodin jen zmírňuje.

Vaše záda nejlépe ochrání takzvaná synchronní mechanika. Ta dovoluje měnit polohu těla podle potřeby. Sedadlo a opěrák se pohybují souběžně a neustále přizpůsobují tvar poloze těla. Spodní část zůstává ve stejné poloze a záda jsou tlačena k opěráku, takže nedochází k přetížení žádné jejich části. Páteř je rovná a zádové svaly jsou zatížené rovnoměrně.

Sečteno, podtrženo, kancelářská židle se synchronní mechanikou je to nejlepší, na co si můžete sednout.

Dobrá kancelářská židle je skutečná investice do zdraví. Dokáže zpříjemnit hodiny práce na PC a zachrání od doktorů, odkud je cesta zpět často zdlouhavá a bolestivá.

Varianty kancelářských židlí najdete přehledně na jednom místě zde.

Komentujte