Jak si vybrat dětský a kancelářský stůl

Kvalitní psací stůl je základem každého pracovního místa. Ať už se jedná o místo v kanceláři nebo v dětském pokoji. Nevhodný pracovní stůl může způsobit bolesti zad a hlavy, proto pro vás máme několik tipů, kterými byste se měli při výběru i umístění stolu řídit.

dětský pokoj
ilustrační foto: sconto.cz

Při výběru psacího stolu si nejprve rozmyslete, kam jej doma postavíte. Nic nezkazí náladu tak, jako krásný nový stůl, který se nevejde na zamýšlené místo. Následně popřemýšlejte nad tím, pro jaký účel a jak často ho budete používat.

Někomu může stačit malý stůl na prohlížení e-mailů a zběžnou práci na notebooku. Jiný může potřebovat i dvoumetrový stůl, na kterém je možné mít vše stále po ruce.

Stůl vám musí sednout. Vyzkoušejte si ho.

Ať u stolu trávíte dlouhé hodiny nebo jste „sváteční“ uživatel, nebojte se stůl si vyzkoušet. V katalogu může vypadat skvěle, ale až praktická zkušenost odhalí nevyhovující vlastnosti. Narovnejte se na židli a přisuňte se. Když položíte předloktí na desku, svírá loket 90°? Pro pohodlné sezení musíte mít také prostor pro nohy. Máte ho? Od stolu budete často vstávat i zpátky usedat. Ani tomu nesmí nic překážet. Při výběru zvažte i hloubku stolu. Monitor by měl totiž být asi 60 cm od očí. Správnou výšku desky zkontrolujete tak, že oči jsou v rovině s prvním řádkem monitoru.

Světlo je to nejdůležitější!

Stoly se liší materiálem, povrchem a velikostí. Nejběžnější tvar je obdélník, ale používají se i rohové stoly, výjimečně čtvercové. Rohové psací stoly zužitkují kouty místností a poskytují větší prostor. Patří na ně lampička, protože do rohů se špatně dostává světlo. Obdélníkový stůl umístěte pod okno nebo bokem k oknu. Pravák levý bok a levák pravý, aby si rukou nestínil na papír. Povrch stolu se nesmí lesknout. Sluneční prasátka dráždí oči a rozptylují. U velkých stolů zvažte materiál. Nejlepší psací stoly jsou z masivního dřeva smrku, dubu nebo buku.

Lepší pohodlí zajistí nastavitelná deska

Módní a velice praktické jsou stoly s nastavitelnou výškou a sklonem desky. Vyšší variabilita zajišťuje pohodlí zvlášť při dlouhodobých pracovních úkonech. Novinkou jsou desky s digitálním nastavením výšky. Na trhu se objevily s nástupem trendu práce ve stoje. Tlačítky nastavíte centimetry a deska sama vyjede. To využijí lidé, které už nebaví hrbení u počítače a rádi si stoupnou i pracoviště, kde se u jednoho stolu střídá více pracovníků. U stolu podle statistik strávíme prací minimálně třetinu života. Investujte tedy do kvality.

Komentujte