Čím osázet stinnou zahradu tak, aby vynikla

Některé zahrady zkrátka nedostaly do vínku prosvětlenou výměru a jejich velkou část zastiňují například vzrostlé stromy nebo strmá stráň. Ale i na sluncem ozářeném pozemku se většinou najde nějaké to místečko, kam si paprsky cestu nenajdou a kde se drží vlhkost a stín. Dobrá zpráva je, že i takový hendikep lze obrátit v pozitivum a ze stinného pozemku vytvořit oázu klidu a příjemné romantiky. Musí se ale vědět, jak na to.

růžový rododendron
ilustrační foto: pixabay.com – steinchen, rozkvetlé rododendrony

Jehličnany jsou sázka na jistotu

Většina rostlin preferuje sluneční svit, najde se ovšem i řada takových, kterým plně vyhovuje zastíněný, vlhčí prostor. Protože však většinou nedisponují nápadně barevnými květy, hlavním dekorativním prvkem ve stinných prostorách jsou zejména neobvykle barevné listy. Když se je podaří vhodně nakombinovat, získáte pestrou paletu odstínů – od tyrkysově modré přes nejrůznější tóny zelené až třeba po vínovou. Takovému zákoutí pak vůbec nebudou chybět kvetoucí byliny.

Ideálním základem jsou jehličnany, které nabízejí mnoho kultivarů nejrůznějších barev a forem – převislé i klasické, sloupovité, poléhavé… Nejznámější jsou jedovaté tisy, ale pěkně se budou vyjímat také zakrslé jedle nebo stříbrné smrky. Je-li však pro vás tato klasika příliš obyčejná, vsaďte na exotičtější tůje a zeravy, které vytvoří pěkně hustou stěnu a navíc je můžete snadno ostříhat do požadovaného tvaru.

Tyhle rostliny vykvetou i ve stínu

Zahrada ze samých jehličnanů je však dosti vážná a ponurá, proto se hodí do ní vnést trochu oživení. Pomoci by mohly nižší listnaté keře. Do stinných zahrad se hodí zejména ty se zajímavými listy či kůrou, jako je například svída či dřišťál, které mezi záplavou zeleně vyniknou červenými tóny. Stále vám však chybí květy? Umístěte do přednějších vrstev třeba velkokvěté hortenzie či žluté mahonie, které pomohou prozářit tmavší pozadí. Podobně poslouží třeba azalky, které jsou navíc k dostání v mnoha barevných kultivarech. Zbylo-li vám trochu místa, mohutnými květy ho na jaře zaplní pěnišník (rododendron).

Komentujte