DIY: Domácí svíčky

Svíčky představují v podstatě ideální dárek – jsou pěknou dekorací, takže když si je dotyčný třeba nezapálí, může si je doma alespoň vystavit. Ale pokud máte pocit, že utrácet na svíčky se vám nevyplatí, pak si je vyrobte doma sami!

diy domácí svíčky
ilustrační foto: pixabay.com – tatlin, diy domácí svíčky

Nejprve skočte na nákup

Je to snadné a zvládne to opravdu každý. Suroviny je potřeba nakoupit předem. Především jde o vosk, který ovšem nemají v libovolné samoobsluze: seženete ho třeba ve výtvarnických potřebách, kde prodávají také knoty. Co ještě budete potřebovat? Nějakou nádobku, kam výsledek nalijete – může to být skleněný kalíšek po použité svíčce, stará zavařovací sklenice nebo jiná skleněná nádoba. Aby byla svíčka nějak barevná, připravte si rovněž potravinářské barvivo (v případě nouze lze použít rtěnku nebo barevné voskovky) a také aroma, ideálně ovocné či květinové.

Vosk vaříme v hrnci

Samotná výroba svíček je pak již velice jednoduchá: v hrnci nejprve rozvaříme vosk tak, aby byl tekutý. Do něj následně přidáme barvu nebo barvivo a aroma. Mezitím si připravíme knot: zespoda na něj přilepíme kapku vosku a potom knot připevníme na dno sklenice nebo jiné nádoby, kterou chceme použít.

Následuje nejpečlivější část: opatrně naléváme vosk tak, aby knot zůstával uprostřed sklenice (výsledek musí připomínat svíčku). Jakmile vosk zcela ztuhne, vrchní část knotu ustřihneme tak, aby nad hladinou vosku zbývaly cca 2 centimetry. A je to, svíčka je hotová! Fantazii se meze nekladou

Chcete-li svou svíčku trochu ozvláštnit, můžete do ní přidat nějakou dekoraci – například kávová zrna, mušle, pomerančovou kůru, zkrátka, co vás napadne. Působivě bude vypadat také dvoubarevná svíčka, ta je ovšem časově náročná, vyžaduje totiž dvakrát delší dobu přípravy. Při přípravě svíčky si také dávejte záležet na tom, aby se k sobě hodilo použité aroma a barva – například žlutý vosk a vanilkové aroma či růžová svíčka s malinovou vůní. Zkrátka, fantazii se meze nekladou!

Komentujte