Barevné trendy 2014

Zařizujete byt a chcete být in a jít s dobou, co se týč barev na stěnách? Nikdy dřív nebyla vhodnější doba k tomu projevit svůj umělecký vkus a být trochu originální! Zatímco dříve jste na jinou než bílou stěnu narazily jen velice zřídka, dnes se v podstatě jedná o základní pravidlo při výbavě bytu. Barvy totiž dokážou s bytem dělat optické zázraky a na naší psychiku mají pozitivní i negativní dopady.

barevné trendy 2014
ilustrační foto: flickr.com – wcm1111

Pečlivě si vše rozplánujte

Pro každou místnost v bytě je vhodná jiná barva. Volba by se měla odvíjet od toho, čím v dané místnosti nejvíce trávíme čas, zda jsme aktivní či spíše pasivní, sami nebo ve společnosti. V ložnici je vhodné zvolit klidnější, tlumené odstíny, které pomohou navodit spánek a uklidnění. Dětský pokoj si může dovolit trochu té výstřednost a veselosti, zatímco koupelna by měla být místem relaxace a odpočinku.

V kuchyni se pak fantazii meze nekladou a záleží jen na vkusu a originalitě kuchaře – respektive toho, kdo zde bude trávit nejvíce času. Ale i chodba může díky správně zvolené barvě vypadat krásně a prosvětlit či opticky zvětšit celý byt. Koneckonců na tu se neprávem často zapomíná, přestože je to první, co spatříme po příchodu domů. Při plánování barevného bytu také nesmíme zapomenout na to, aby výsledek ladil navzájem. A jaké barvy tedy zrovna letí?

Co místnost, to jiná kritéria

V kuchyni buďte trochu odvážní a vsaďte na dráždivější kombinace červené či vínové s bílou. Energetické barvy jako jasně žlutá nebo oranžová zase podporují chuť k jídlu. Vhodné je do kuchyně zvolit barev více, například tak, různé části kuchyňské linky navzájem kontrastovaly. Do koupelny patří barvy, které pomohou navodit relaxaci, tedy zelená nebo modrá. Menší, tmavé koupelny bez oken nejlépe prozáří žlutá nebo oranžová.

In jsou opět kombinace: zpravidla bílá či šedá například s béžovou. Do ložnice se potom hodí jediná barva, ovšem v několika tlumenějších odstínech. Abyste se tu cítili dobře, zvolte takovou, která se vám líbí. Vhodné jsou studenější modrá nebo zelená, ale máte-li raději teplé barvy, dobře se bude vyjímat také medová, růžová či dokonce šedá.

Komentujte