Cítíte se v bytě stísnění? Pomohou zrcadla i optické klamy

Podle průzkumů je většina z nás nespokojená s velikostí svého bytu a považujeme ho za příliš malý. Zároveň si bohužel nemůžeme dovolit stěhování do většího, tak co s tím? Všechno má své řešení a i malý byt může vypadat pěkně, stačí vědět jak na to!

zrcadla v ložnici
ilustrační foto: flickr.com – tambra

Vymalujte a sjednoťte podlahu

Jděte na to pěkně ze široka a začněte tím, že byt nově vymalujete. Barvy pomohou opticky zvýšit strop a také prosvětlit celý byt. Do malého bytu jednoznačně patří světlejší a spíše studené odstíny, například bledě modrá nebo zelená. Osvědčeným trikem je vymalovat stěny tak, aby hranice barvy končila několik centimetrů pod stropem – ten bude tak vypadat vyšší.

Vyplatí se také sjednotit podlahové krytiny: nepoužívejte do různých místností různé parkety či dlaždice, ale pokud možno jednolitý povrch, který nevytváří hranice malých prostorů. Pozor ale na koberec: ten má totiž sklon působit stísněně.

Vhodně umístěná zrcadla dokážou divy

Zrcadla patří ideálně hned do předsíně, kde dokážou opticky přidat metry. Podobně zapůsobí také v jiných místnostech; nemáte-li volné místo na stěně, lze je umístit třeba na skříně nebo na dveře. Na stěny zavěste obrazy panoramatických krajin, které jsou opticky hluboké a přidávají prostor. Stěny nenechávejte holé, ale ozdobte je třeba poličkami nebo tapetami se zajímavým vzorem. Pozor však na opačný extrém – přeplácanost do malého bytu nepatří, podobně jako zbytečné harampádí a předměty, které vůbec používáte. Nemilosrdně se zbavte všeho, co zkrátka nepotřebujete.

Rozsviťte

Dalším osvědčeným trikem je byt co nejvíce osvětlit: nešetřete na osvětlujících tělesech a umístěte jich co nejvíce na různá místa tak, aby po rozsvícení byla intenzita záření co nejvyšší (a zároveň vám to bylo příjemné). Více světla zahání stíny, takže si v bytě budete připadat svobodněji a byt bude opticky větší.

Komentujte