Jak vybrat výhodnou hypotéku

Prakticky každý z nás touží po novém vkusném bydlení. Pokud si chcete nový dům postavit anebo koupit například prostorný mezonetový byt, musíte si na něj zpravidla půjčit. Jen málokdo z nás má našetřeno takové množství peněz, aby si novostavbu anebo zánovní krásnou nemovitost mohl dovolit. Právě proto jsou zde hypotéky.

hypotéky
ilustrační foto: pixabay.com – AlexanderStein

Díky nim se můžete dostat k požadovaným finančním prostředkům, a to často docela výhodně. Musíte ovšem konkrétní hypotéku volit opravdu s rozmyslem. Podle čeho byste tedy měli postupovat.

Výše úrokové sazby

Základním předpokladem jak získat peníze na bydlení v hodně výhodné podobě je prozkoumání hned několika hypotéku různých poskytovatelů. Dnes lze najít celou řadu online porovnávačů hypoték, které dokážou tyto produkty rychle srovnat, a to především z pohledu výše úrokové sazby. Ta by měla být co nejnižší, abyste zbytečně nepřepláceli peníze navíc. Důležité je vyvarovat se chyby, která spočívá ve volbě nejnižší úrokové sazby, které je vázána na délku fixace. V případě odstoupení od smlouvy vám může být připsána výše úroků jako kompenzace pro daného poskytovatele.

Délka fixace hypotéky

Promyslet byste si měli i délku fixačního obrobí u hypotéky. Nejčastěji se volí fixace o délce trvání 5 let. I proto si přesně stanovte délku fixační doby a získejte hypotéku na bydlení, která bude dlouhodobě anebo krátkodobě maximálně funkční. Mnozí lidé volí i krátkou fixaci, jelikož úrokové sazby u hypoték jdou ještě stále pomalu dolů.

Zkušenosti s konkrétními produkty

Určitě byste měli dát i na zkušenosti lidí, kteří si již hypotéku v minulosti vzali. Ostatně pokud potřebujete poradit jak vyčistit sedačku anebo koupit nějakou dražší elektroniku, také si srovnáváte cenové nabídky a vsázíte na názory lidí majících s danými věcmi dostatek zkušeností.

Komentujte