Jak provést odvodnění pozemku

Voda je sice životodárnou tekutinou, kterou potřebuje každý z nás, ale pokud se nachází na našem pozemku, může logicky přinášet hlavně starosti. V takovém případě je třeba zaměřit se na jeho odvodnění, které nám umožní začít ho využívat v souvislosti s našimi nápady a plány.

pozemek
ilustrační foto: pixabay.com – derplani

Důležité je charakterizovat důvod

Než se pustíme do samotných prací, je třeba zjistit, proč se voda na našem pozemku vlastně drží a odkud se bere. Mezi nejznámější důvody může patřit:

  • Voda dešťová, která nemá kam odtékat
  • Podzemní voda
  • Voda přiváděná z okolních pozemků
  • Voda z potůčku s nedostatečně velkým korytem

Nejjednodušší je vodu odvést

Tím nejsnadnějším způsobem, který řeší jak vodu dešťovou, tak i vodu přivedenou z okolních pozemků, je možnost ji odvést. V takovém případě stačí vyhloubit několik cest, kudy bude voda dále pokračovat. A to buď do nejbližšího potoka, k dalšímu pozemku, nebo třeba i do jámy, kterou za tímto účelem vytvoříme. K takovým účelům se nejčastěji používají takzvané drenáže, tedy jednoduché drážky se sklonem, kterými voda následně odtéká. Ty můžeme nejenom zasypat kamením, ale stejně tak můžeme využívat i specielních trubek.

Eliminujte přísun vody na pozemek

Pokud voda stéká z okolních pozemků, je třeba jí vytvořit překážku. Ideální je poučit se z dob dávno minulých a vytvořit příkop, který může být kombinován také s valem. Voda tak k vašemu pozemku neprojde a bude odvedena podél něho pryč. Pokud však je důvodem často přetékající potůček, není snadnější cesty, než pročistit a vyhloubit jeho koryto.

Co s vodou u objektu

Pokud však na pozemku již stojí dům, který trpí vlhkostí, je třeba odkopat zeminu poblíž základů, které následně vyložíme geotextilií a zeminu vrátíme. Stejně tak je možné stěnu také znovu vyzdít, nebo i vybetonovat, čímž také účinně zabráníme průniku vody ke stavbě.

Komentujte