Jak tapetovat I.

Přípravná část, jak vytapetovat pokoj.

tapety
ilustrační foto: pixabay.com – keresi72

Odstranění staré tapety

Možná vaše stěna není „tabula rasa“ a tak je nutno nejdříve se zbavit starého dekoru. Pro tento účel zakupte v hobby marketech prostředek výmluvně nazvaný „odstraňovač tapet“. Ten pronikne přes původní tapetu a rozleptá zaschlé lepidlo, pojítko mezi papírem a stěnou. Po čase pruhy papíru sundáte jednoduše ze stěny. Někteří uživatelé sázejí na levnější řešení – přejíždí přes staré tapety štětkou namáčenou v kbelíku s horkou vodou. Chce to papír důkladně rozmočit. Větší části papíru půjdou i v tomto případě ochotně dolů, na zbytky pak bude třeba použít špachtle.

Povinná výbava

Poté, co jste přestěhovali nábytek z dosahu stěn, se můžete pustit do akce. Je dobré mít po ruce velké množství nářadí – nestačí jen štětka schopná lepidlo roztírat rovnoměrně, samotné lepidlo a nůžky nebo nůž pro odstřihávání tapetových pruhů. Dalšími nepostradatelnými potřebami jsou metr a pevné pravítko, podle nějž bude možno tapetu přeříznout, olovnice a také kartáč ke snadnému přitlačení papíru na stěnu. Hodit se bude také tužka, jíž si budete označovat místo na stěně, kam budete pruhy papíru přikládat. Fix a propiska sice jsou vidět lépe, ale jsou nepraktické v tom, že se mohou spojit s lepidlem a čáry nebo šmouhy pak prosvítají na druhou stranu tapety.

Dbejte na dobré pracovní podmínky

V první řadě vypněte elektrický proud, lepidlo je vodivé. K tapetování je nutné jasné světlo, proto nenechávejte práci až na podvečer, tapetujte za bílého dne. Důležité je také dobré větrání místnosti. Neznamená to pustit do místnosti průvan, který může celou vaši práci zničit – jde o to, aby do místnosti proudilo přiměřené množství vzduchu potřebné pro rychlé schnutí lepidla.

Komentujte