Jak tapetovat II.

Přes přípravné fáze jsme se konečně dostali k tomu nejdůležitějšímu, jak postupovat při samotném tapetování.

tapety
ilustrační foto: pixabay.com – keresi72

Lepení tapet

Jakým způsobem tapetu nařezat? Uvádí se, že na délku by měla mít tolik, kolik je výška místnosti, plus pět centimetrů dole i nahoře na zarovnání. Na každý nastříhaný pás naneste lepidlo rovnoměrně tapetovací štětkou. Lepidlo nechte schnout alespoň deset minut, tapeta pak bude měkká a bude se dobře lepit. První pásy lepte od okna, od nich postupujte směrem ke dveřím. Každý pás musí být dokonale kolmý, proto použijte olovnici, již jsme si zmínili v doporučených pomůckách v minulém článku. Na čerstvě nalepeném pásu jistě bude množství nehezkých vzduchových bublinek. Ty vyhlaďte kartáčem nebo čistým hadříkem směrem od středu ke krajům.

Buďte zvláště opatrní u těch problematických míst, jakými jsou zásuvky (při lepení odšroubujte kryt zásuvky, tapetu nalepte a pak v ní vyřežte otvor. Znovu připomínáme nutnost vypnutí proudu během práce!) nebo okna (ve výklencích nechte tapetu přečnívat a pak opět přesně odřežte). Nejnamávajější je nalepování tapet na strop – tady budete potřebovat pomocníka, který bude držet jeden konec tapety ve výšce, zatímco vy opatrně přilepíte tapetu druhým koncem.

Závěr

Už jsme zmínili, že během celého tapetování musí do místnosti proudit nepatrné množství vzduchu, které napomáhá schnutí nalepeného papíru. Po dokončení práce ještě dejte nové dekoraci k dispozici pokud možno 24 hodin, aby si důkladně sedla. Pak teprve můžete vrátit nábytek zpět na svoje místo a místnost může zahájit svou novou éru v novém, slušivém tapetovém kabátě.

Komentujte