Co jste možná (ne)věděli o LED svítidlech

LED je v současnosti nejvíce se rozvíjející technologií osvětlení. Základem tohoto druhu osvětlení jsou LED diody. V současnosti jsou LED osvětlením nahrazovány klasické žárovky v domácnostech a využívají se hojně také v průmyslových provozech a v moderních řešeních interiéru.

led osvětlení

ilustrační foto: ledsviti.cz

Vysoká variabilita a široká nabídka tomu velmi napomáhají. V dnešním článku si detailněji popíšeme LED osvětlení, představíme si jednotlivé druhy a detailněji rozebereme. Možná zjistíte informace, které jste dosud o tomto typu osvětlení nevěděli.

Dlouhá životnost a nízká spotřeba

Výhody, které nikdy nezapomene uvést u LED osvětlení žádný výrobce. Jedná se totiž o největší rozdíl mezi klasickými, úspornými a tímto typem osvětlení. Některé druhy udávají životnost 50 000 až 100 000 hodin provozu, což v průměrné domácnosti přesáhne i 20 let. Provoz LED technologií je mnohem levnější, takže šetří vaše finance. Přejděme ale k méně známým výhodám. Málokdo ví, že nejen provoz LED žárovek je ekologický, ale to samé platí také o jejich výrobě. V porovnání s klasickými žárovkami jsou mnohem více mechanicky odolné. Nevydávají tolik tepla a jejich světlo je lidskému oku příjemnější. Nedochází k jejich vypalování a poškozování ani v případě častého rozsvícení a zhasínání.

Co je vhodné vědět před výběrem?

LED žárovky je možné vybírat v opravdu pestré nabídce druhů. Před samotným výběrem je dobré zjistit několik základních informací. Mezi ně patří přibližná wattáž. Číslování LED a klasických žárovek není stejné – například 5W LED odpovídá zhruba 40W klasické žárovce. U LED technologií osvětlení je také možné vybírat i typy světla v několika barevných teplotách od studeného bílého světla až po teplé žluté světlo. Dále je dobré vědět typ zapojení. LED žárovky se vyrábí s klasickými závity E27 a E14, ale také v mnoha variacích nacvakávacího provedení. Moderní žárovky také umožňují možnost regulace intenzity osvětlení.

Do komerčních oblastí LED zářivky

Do komerčních provozů, firem a průmyslových oblastí se nejčastěji využívají zářivky, neboli trubice. I ty je možné v současnosti vybírat v LED provedení. Oproti klasickým druhům mají LED zářivky také mnohem delší životnost a jejich provoz je až o 50% méně nákladný. Vyrábí se v typizovaných rozměrech tak, aby se s nimi daly nahradit klasické, doposud používané zářivky.

Komentujte