Je lepší kamenný obklad nebo umělý kámen?

Stále častěji se v interiéru i exteriéru využívají na stěny obklady, které mají specifický a elegantní vzhled, opouští se využití klasických keramických obkladů a využívají se obklady s elegantní strukturou.

kamenné obkladyFoto: stonegallery.cz

Nejoblíbenější variantou jsou struktury přírodního kamene. Ty ale nemusí být jen kamenné. V současnosti na trhu lze nalézt obklady s kamenným vzorem, které z kamene nemusí vůbec být. Která varianta je lepší, přírodní kámen nebo jeho imitace. Tuto otázku si v následujícím článku rozebereme detailněji a prozkoumáme vlastnosti jednotlivých materiálů a druhů. Ke každé kategorii pak přidáme také představení dvou druhů.

kamenné obklady

Kamenné obklady

Jako první druh si představíme obklady z přírodního kamene. Ty vznikají štípáním nebo řezáním přírodních kamenů. Kámen je materiálem, který má už od přírody řadu pozitivních vlastností pro využití, jako obklad. Jedná se především o jeho vysokou odolnost. Odolnost je vysoká proti opotřebení i proti poškození nárazem. Kámen se nijak nebarví, takže nehrozí vyblednutí barvy nebo její poškození. Hodí se pro vnitřní i venkovní použití, protože je od přírody nenasákavý materiál. V porovnání se sádrovými a betonovými obklady je ale dražší. Cena oproti sádrovým obkladům může být i dvojnásobně vyšší. Dále je těžký a tedy i složitější na lepení. Jeho realizaci je proto vhodné přenechat profesionálům.

Kamenný obklad IVORY – Tento druh obkladu je vyroben z přírodního kvarcitu – křemence. Je typický několika variacemi odstínů béžové, které se vzájemně prolínají a tvoří decentní a přesto elegantní design. Kamenný obklad IVORY je také typický svou velmi jemnou strukturou. Jedná se o nejtenčí nabízený druh kamenného obkladu s tloušťkou 10mm.

Kamenný obklad QUARTZITE WHITE – I tento obklad je vyráběn z kvarcitového kamene, tedy z křemence, tentokrát ovšem v čisté bílé barvě. Elegance bílé barvy dodá pocit čistoty a elegance kdekoliv.

betonové obklady

Betonové obklady

Betonové obklady v imitaci kamene vznikají podobně, jako betonová zámková dlažba, tedy odléváním betonu do připravených forem. Jednotlivé formy mají jinou strukturu a představují odlišný druh kamene. Možnosti volby struktury kmene jsou téměř neomezené. Odlitek se pak nabarví také podle toho, jaký druh kamene představuje. Betonové obklady jsou vhodné k venkovnímu použití. Beton je ale nasákavý materiál a tak je vhodné po nalepení ještě opatřit obklady vrstvou laku nebo lazury.

Betonový obklad NEPAL Frost – Tento druh betonového obkladu je typický svým přírodním vzhledem. Jedná se o kopii přírodního kamene podhimalájských vesnic v klasické šedé barvě a s velmi zajímavou strukturou.

Betonový obklad GRENADA Ruset – Předností tohoto druhu je velká rozmanitost barevného provedení jednotlivých dílců i jejich velikosti. Přesně podle vzoru hispánských haciend v několika odstínech hnědé barvy.

sádrové obklady

Sádrové obklady

Sádrové obklady jsou nejlevnějším druhem obkladů v imitaci kamene. Jedná se ale o nejvíce křehký materiál vhodný zejména pro využití v interiéru. V porovnání s ostatními materiály je křehčí a snadno poškoditelný. Na místě je tedy vysoká opatrnost při samotné realizaci i při využívání. I zde se jedná o odlitky, které jsou následně barvené.

Sádrový obklad CRETA Cream – Elegantní jednoduchost. Přesně to je předností sádrového obkladu CRETA Cream. Imitace po vzoru ručně řezaného kamene v elegantní krémové barvě dokáže dodat styl všem moderním interiérům.

Sádrový obklad PARMA – tento druh obkladu je nabízen v imitaci cihlového obložení, které si ještě blíže představíme v následující kategorii. Součástí obkladu je již pára. Typickým znakem pro tento obklad je bílé provedení cihel, které se hodí také do moderních interiérů.

cihlové obklady

Cihlové obklady

Cihlové obklady jsou druhem obložení, které imituje vzhled klasických cihel. Jednotlivé cihlové pásky jsou vyráběné z lehčeného betonu a je tedy možné jejich využití v interiéru, na fasádě rodinných domů i na venkovních zídkách. Vždy se realizují i se spárou, aby vytvářely věrnou kopii klasických cihlových zdí.

Cihlový obklad COUNTRY 668 – Tento obklad dokáže působit velmi přirozeně a přírodně. To zejména díky struktuře cihel a jejich barevnému provedení v kombinaci hnědé a šedé barvy. Po realizaci vypadá, jako by na tomto místě stála zeď už desítky let.

Cihlový obklad RUSTIK 540 – Do rustikálních interiérů a pro osobité realizace se tento druh cihlového obkladu zcela jistě hodí. Vyniká drsným reliéfem a imitací cihel v neobroušeném stavu. Barevné provedení v červených odstínech ještě umocní jeho kouzlo.

Komentujte