Zazimování zahradního jezírka ve čtyřech krocích

Ať už máte zahradní jezírko pouze okrasné, nebo určené přímo na koupání, pomalu se blíží čas, na jeho přípravu na zimu. V následujících týdnech tedy bude nutné provést jeho správné zazimování. Zazimování se totiž netýká jen zahradních bazénů, ale také jezírek. A dokonce při zazimování zahradních jezírek je postup tvoře z více kroků, než u bazénů. Nyní si detailněji popíšeme, jak a v jakém pořadí by jednotlivé kroky zazimování měly být provedeny.

zahradní jezíko super
ilustrační foto: pixabay.com – JamesDeMers

Krok 1: Vyčištění od organického materiálu

Prvním krokem je vyčistit jezírko od organického materiálu. Kterého je zejména na podzim ve vodě opravdu hodně. Jedná se především o odstranění napadaného listí, odříznutí zbytku vodních rostlin a leknínů. Tento organický materiál by v případě ponechání ve vodě způsoboval na jaře výrazně horší kvalitu vody nejen na pohled, ale i zápachem.

Krok 2: Nezapomínejte ani na dno

Vyčištění nečistot ve vodě ale není jediným způsobem, jak pečovat o čistotu jezírka. Ještě je nutné se zaměřit i na dno. Dna zahradních jezírek jsou zanesená sedimenty, které by způsobily na jaře stejný problém, jako organický materiál. Dna zahradních jezírek je proto vhodné vysát jezírkovým vysavačem. Ideálním prostředkem je pak jezírkový vysavač Pondovac.

Krok 3: Zamezíme dalšímu špinění

Po ukončení vyčištění jezírka je nutné zamezit dalšímu špinění vody. Především pak napadání listí a poletujících předmětů ve vzduchu. Ochrana je jednoduchá. Stačí hladinu jezírka překrýt ochrannou sítí zajistit jí. Pro udržení čisté vody je důležitá i správná funkce skimmeru, který proto raději zkontrolujte.

Krok 4: Zabránit vytvoření souvislé vrstvy ledu

Posledním krokem, ale rozhodně ne nedůležitým, je zabránění vytvoření souvislé vrstvy ledu na ploše jezírka i ve velkých mrazech. Pod vrstvou ledu by nepřežily ryby ani rostliny bez vzduchu. Při manuálním rozbíjení ledové plochy by pak mohlo dojít k poškození plachy jezírek. Ideálními prostředky jsou produkty Ice Free, které automaticky zamezují vytvoření ledové vrstvy a zajistí tak ovzdušnění vody. Pro menší jezírka do hloubky 110 cm stačí typ Ice Free Thermo. U jezírek s větší hloubkou a rozlohou je vhodné využít model model Ice free 20.

Komentujte