Zatravňovací dlažba, zelená pro vaši zahradu

Zatravňovací dlažba vhodným způsobem zpevní chodník či příjezdovou cestu. Jaké má výhody?

Foto: Best.info

Dejte šanci vegetační dlažbě

Jde o specifický typ dlažby, kterou prorůstá tráva. Vhodný je proto všude tam, kde si samotný beton nepřejeme, neboť nám pohledově nevyhovuje. Zatravněná plocha vůči syntetickému materiálu v tomto případě vždy dominuje, může jej i zcela přerůst.

Použít můžeme tento typ na jakýkoli povrch, který nemusí být dokonale rovný. Zásadní výhodou je i to, že dlažba je vhodná na místa, kam plánujeme drenáž. Díky neuzavřenému povrchu se voda může do země volně vsakovat. Dlažba snese i vysoké zatížení, díky tomu vytvoříme trvale udržitelný systém. Údržba je velmi snadná, vyžaduje jen běžné sekání trávy.

Ačkoli možných materiálů, z nichž lze zatravňovací dlažbu vyrobit, existuje samozřejmě vícero, asi nejoblíbenější je beton. Hlavním benefitem je zejména jeho výdrž a dlouhá životnost. Dlažba je mrazuvzdorná, odolná proti UV zaření a nepopraská. Nevadí jí působení chemikálií a vykazuje vysokou odolnost vůči oděru. Nezklame ani svými vlastnostmi estetickými.

 

Zelená dlažba, variabilní pomocník

Druhou možností je plast. Specifické je pro něj především to, že se snáze instaluje. Díky nižší hmotnosti materiálu je s ním jednodušší manipulace, což podmiňuje i snadnou montáž. Plast však není vhodné použít úplně do každého prostředí. Na zpevnění svahů se převážně nehodí, neboť by nám podkluzovala.

Jakmile chceme zatravňovací dlažbu odstranit, oceníme i to, že ji lze jednoduše rozebrat. Na místě pak lze snadno realizovat i výkopové práce.

Musíme však počítat i s jistým omezením, které je dáno tím, že se nejedná o zcela zpevněný povrch. Problematické může být jeho využití především tam, kde se předpokládá pohyb osob se zhoršenou pohyblivostí.

Zatravňovací dlažba BEST nabízí širokou škálu dostupných provedení s mnohostranným využitím na zahradu, příjezdové cesty nebo pro parkování.

Comments are closed.