Zahradní nábytek: zkuste ratan

Zvolit správné řešení zahradního posezení, to chce chvilku trpělivosti a pečlivého výběru. Výrobci a obchodníci se zahrádkářskými potřebami totiž nabízejí opravdu nepřeberné množství možností a vybrat si z nich tu, která bude ideálně pasovat právě do vaší zahrady, opravdu není snadné.

nábytek z ratanu
ilustrační foto: pixabay.com – cegoh

Exotický materiál

Jedním z aktuálních trendů je ratanový nábytek. Ratan je materiál, který si získává stále větší popularitu, ačkoliv znám byl již za starých Egypťanů. Vyrábí se z tropické liány z jihovýchodní Asie, jejíž silné a pružné šlahouny dosahují délky až stovek metrů. Po spaření a impregnování v oleji je ratanové dřevo připravené ke zpracování: kromě zmíněného venkovního nábytku se z něj vyrábí košíky, proutěné zboží a doplňky v exotickém stylu. Pokud si na zahradu pořídíte právě ratanový nábytek, získáte tak exotický kousek, který stylově doplní celkové pojetí každí zahrady.

Přírodní i umělý

Vzhledem k tomu, že jde v podstatě o zpracované liány, specifickou vlastností ratanu je jeho proutěný vzhled. Je lehký a snadno se přenáší. K dostání je víceméně ve všech barvách a designových variacích doplněný nejrůznějšími typy čalounění, takže vybere si i zákazník se specifickými požadavky. Poměrně často se však používá také umělý ratan, který na rozdíl od toho přírodního disponuje jednou velkou výhodou: nepodléhá tak rychle nepříznivým vlivům počasí.

Proutěné kousky se hodí do každé zahrady

Nábytek z ratanu je vhodný de facto pouze na zahradu, díky svému přírodnímu vzhledu totiž ideálně zapadne mezi zeleň, zatímco v interiéru by vypadal poněkud nepatřičně. V široké nabídce výrobců se nicméně najdou i kousky, se kterými neuděláte ostudu ani v obýváku. Ať už bude váš zahradní nábytek z umělého nebo přírodního ratanu, rozhodně neuděláte chybu, pokud zvolíte právě tento materiál. Nejenže je aktuálně velice trendy, ale bude se k vám na zahradu stoprocentně hodit.

Komentujte