Zahradní bonsaje: exotika na dosah ruky

Bonsaje, doslova „strom v misce“, představují ukázku starobylého umění japonských zahradníků, kteří již před tisíci lety začali se šlechtěním miniaturních stromků.

zahradní bonsaje
ilustrační foto: pixabay.com – leejinsik, bonsaj na zahradě

Bonsaje se tvarují tak, aby připomínaly vzrostlý strom – velikostí však bonsaje nepřevyšují běžné pokojové rostliny. Svou miniaturní formu již získaly de facto všechny listnaté i jehličnaté stromy, ale i nižší dřeviny, například azalky. Oblíbenost bonsají překonává staletí a ani dnes nevycházejí z módy. Ozdobte si tedy i vy zahradu těmito botanickými perlami!

Zvládne to každý

Pěstování bonsají je o něco složitější než pěstování rostlin běžné velikosti, ale s trochou trpělivosti ho zvládne každý. Navíc se vám odvděčí svou krásou a neobyčejností. Pěstování venkovních bonsají navíc není tak náročné jako v případě těch pokojových, jsou totiž přizpůsobené venkovnímu prostředí a zvyklé na drsnější podmínky. Není třeba nijak pracovat s teplotou vzduchu ani jeho vlhkostí (což koneckonců venku není dost dobře možné). Jediné, na co je nutné si dát pozor, je správné umístění konkrétní bonsaje – to totiž z velké části ovlivní její následný růst vývoj.

Základní pravidla pro pěstování bonsají

Třebaže venkovní bonsaje jsou relativně odolné, vyplatí se je ponechat v malých miskách a nesázet do země. V případě silných mrazů pak není problém ji dočasně umístit do interiéru. Miska navíc náleží k celkovému uměleckému pojetí stromku a dotváří jeho osobitost. Pokud přesto trváte na zasazení do země, pak vyberte například stylově řešenou skalku ozdobenou dekorativními kameny, aby krása bonsaje lépe vynikla.

Správně zvolené stanoviště je základem úspěchu. Než budete svou bonsaj sázet, ujistěte se nejprve o tom, zda vyžaduje slunné či stinné prostředí. Zatímco například borovice nebo dub snesou celodenní přím slunce, takový buk či azalky uvítají stinné místo. Tuto informaci by vám měl poskytnout prodejce nebo ten, do koho jste bonsaj získali.

Dalším podstatným faktorem je zálivka. Nepodceňujte ji a dopřejte svým bonsajím denně alespoň mírné orosení. Malá miska, ve které rostou, totiž neumožňuje hromadit dostatečné množství vody. Když budete navíc bonsaje v letním období přihnojovat, získáte dokonalou oázu spojující umění a krásu přírody, ze které se budete moci těšit po desetiletí.

Komentujte