Vybíráme zahradní osvětlení

Na zahradě sice většinou trávíme čas za denního světla, něco do sebe ale mají i večerní posezení s přáteli, které se často protáhnou až do tmy. Pro takové okamžiky (a nejen pro ně) je praktické mít zahradu bezpečně osvětlenou tak, abychom se při cestě domů zvládli bez potíží orientovat a dobře viděli na cestu.

zahradní osvětlení
ilustrační foto: flickr.com – Terran Brown

Vybere si opravdu každý

Zahradní osvětlení pochopitelně nebude znamenat obří lampy, které z noci udělají den: když mluvíme o osvětlení do zahrady, máme na mysli decentní ostrůvky světla, které nám pomohou s orientací a navíc dotvoří romantickou atmosféru. Celkem běžná jsou navíc ta, která se nesvítí permanentně, ale reagují na pohyb, takže o nich vlastně ani nevíme.

Venkovní osvětlení je naštěstí již delší dobu celkem běžnou součástí sortimentu všech hobby marketů, takže pokud se při jeho výběru setkáme s nějakým problémem, pak snad jedině s tím, že si z obrovské nabídky vybrat nedokážeme. Než vyrazíme do obchodu, je dobré si ujasnit, co od osvětlení vlastně očekáváme, abychom dlouho netápali.

Účelná i dekorační funkce

Zahradní osvětlení nabízí nepřeberné možnosti, třeba už jen podle toho, kam je nakonec umístíme. Klasikou zůstávají světla nástěnná a stropní, jejichž účelová funkce převyšuje tu dekorační. Chceme-li však být o něco originálnější, můžeme zvolit třeba svítící objekty, speciální reflektory, dekorativní svíce či svítící květináče. Disponuje-li vaše zahrada jezírkem, pak není žádný problém nainstalovat světlo i do vody.

Toužíte-li však spíše po nenápadných světelných doplňcích, zvolte dekorativní objekty, například kameny, ve kterých je světlo zabudováno tak, že při zhasnutí ani nepoznáte, že se jedná o osvětlující těleso. Většina zahradního osvětlení, které je dnes k dostání, má jeden společný jmenovatel: LED technologii, často navíc v kombinaci se solárním panelem. Díky tomu můžete světla nechat přes den nabíjet slunečními paprsky. Ve tmě pak vydrží svítit několik hodin.

Komentujte