Typové domy ve svahu a jejich výhody

Realizované architektonické projekty realizované ve svahu jsou nejen atraktivní, ale mnohdy svou funkčností splňují leckteré požadavky, které zkrátka domy v rovinatých krajích nemají.

domy
Foto: typove-domy.cz

Pokud bychom měli být konkrétní, mezi nenahraditelné funkční prvky patří jeho ekonomičnost provozování takovéhoto projektu. Díky tomu, že část domu je začleněna do zemské půdy dochází k vůbec té nejkvalitnější organické izolaci domu, kterou vůbec můžeme mít. I v zimním období domy natolik nepromrzají, proto je nutné říci, že i při -20 stupních Celsia nepromrzne zemská půda do větší hloubky než je 120-150 cm. Dalším kladným prvkem je různorodost daného okolí. Pokud se nalézá dům na skalnatém povrchu, je možné mít přírodní skalnatou stěnu přímo v interiéru, ať už součást obývacího pokoje nebo vytvořenou relaxační část domu. Právě v relaxační části domu, kde se nalézá vnitřní bazén, je takováto část skalnatého povrchu přímo vítána. Nemusíme s takovou intenzitou řešit vlhnutí okolních stěn, tedy pouze v případě dostatečného odvětrávání nebo kvalitní vzduchotechniky.

Typové domy ve svahu

Tyto typové projekty nejsou v českém prostředí internetu hojně zastoupeny, více informací a fotografií realizovaných domů můžeme nalézt v zahraničí, kde mají pro realizaci mnohem více příležitostí vzhledem k podmínkám a kopcovitým zemním útvarům. Dům ve svahu může být architektonicky pojat hned několika způsoby. Buď si ho můžeme naprojektovat, aby vypadal jako klasický dům, nebo je možné využít této místní anomálie a pokusit se z ní získat jak funkčně, tak vizuálně co nejvíce. Aktuální záležitostí jsou atriové domy, rodinné domy, u kterých jsou využívány materiály skla, dřeva, případně negalvanizovaného, nepozinkovaného kovu, který díky působení vzduchu a přírodním vlivům získá svou nezaměnitelnou rezavou barvu, jenž je v tomto případě chtěnou „záležitostí“.

Vybrané fotografie typových domů

domy

domy

Rádi byste získali více informací o typových projektech? Navštivte http://www.typove-domy.cz.

Komentujte