Tapety jako oživení interiéru

Chcete oživit interiér a volba nových dekorací či nábytku není to pravé? Možná váš byt potřebuje větší změnu. Vyzkoušejte tapety! Na trhu existuje mnoho druhů – papírové, vinylové či vliesové tapety v mnoha barvách a vzorech. Vybere si jistě i ten nejnáročnější z vás.

unihobby-ilustracni-foto

Jak připravit povrch

Příprava podkladové plochy pro tapetování je ze všeho nejdůležitější a vyplatí se ji nezanedbávat. Stěna by měla být bez trhlin, čistá a suchá. Odstraňte všechny látky, které by mohly bránit lepení. Nezapomeňte, že součástí povrchu stěn mohou být i různé vrstvy tvořeny izolací, barvami, omítkami či starými tapetami. Ověřte si, jakou nasákavost má vaše podkladová vrstva. Je známo, že povrchy ze dřeva, betonu, přírodního kamene, cihel či sádrokartonu jsou schopny absorbovat vlhkost velmi dobře, zatímco povrchy z plastu, kovu či linolea jsou nesavé. Tapetujte na savém povrchu, případně zvyšte nasákavost u nesavých povrchů omítnutím či odstraněním barevné vrstvy. Dbejte na to, aby byla plocha hladká, bez prasklin. Pokud se praskliny na zdi vyskytují, vyplňte je nejprve spárovacím materiálem. Dobré je ověřit také dopředu vlhkost omítky – na příliš vlhké by tapety nedržely. Použijte vlhkoměr, ale pokud ho nemáte, přilepte fólii o ploše cca půl metru čtverečního lepicí páskou na zeď. Po 24 hodinách fólii odstraňte. Pokud na vnitřní straně zpozorujete kondenzovanou páru, či pokud bude tmavá, znamená to, že je omítka vlhká a musíte počkat, až vyschne. Použít můžete tepelný zářič, aby se vyschnutí urychlilo.

Než se pustíte do tapetování

Pokud máte povrch pro tapetování stěny připraven, doporučujeme především vypočítat si plochu tapetované plochy a spotřebu tapet a zvolit vhodné lepidlo. Pak už jen zbývá vybrat si správný typ, barvu a vzor tapety a připravit si nářadí na tapetování.

Tapetujeme

Různé typy tapet mají různé vlastnosti – podle toho, zda si tapeta zachovává rozměry či nikoliv, nanášíme lepidlo pak buď na stěnu, nebo na zadní stranu tapety. Rozmíchejte lepidlo dle návodu. Předtím než tapetu nalepíte, ujistěte se, že máte volný přístup ke všem plochám. Zatímco se lepidlo rozpouští, nastříhejte pásy tapety, naměřte si výšku tapetovací plochy a určete počet pásů, jejichž délka by měla být o cca 5-10 cm delší. Lepidlo nanášejte rovnoměrně pomocí kartáče či kulatého štětce na střed pásu a rozetřete ho směrem k okrajům. Pás složte a nechte ho cca 10-15 minut změknout. Poté nalepte tapetu na stěnu a pomocí gumového válečku či špachtle se zbavte nahromaděných vzduchových bublin zpod tapety.

Vliesové tapety
Lisují se z buničitých a syntetických vláken a jednostranně se impregnují, čímž je zajištěna jejich rozměrová stabilita, tvar a barevnost. Jsou odolné proti otěru a omyvatelné, což jsou vlastnosti, které jistě oceníte. Protože si tento druh tapet své rozměry zachovává, můžete lepidlo nanést rovnou na stěnu. Máte-li typ tapety, jehož zadní strana je strukturovaná, počítejte s větší spotřebou lepidla. V případě, že by se lepidlo po uhlazení vytlačilo ven – setřete ho ihned vlhkým hadrem. V případě, že budete chtít jednou vliesové tapety odstranit, zvládnete to bez vlhčení či škrábání, pouhým stažením ze zdi. Na stěně po nich nezůstávají žádné stopy.

Ať už zvolíte do svého interiéru jakýkoli typ tapety – přejeme, ať se vám dílo podaří!

Komentujte