Jak skladovat potraviny, aby se rychle nezkazily

Nevyplatí se podceňovat, jak pečujeme o své potraviny! Jejich správným skladováním totiž přispíváme k tomu, že následně budeme konzumovat kvalitnější živiny a vitamíny. Navíc se vyhneme zbytečné likvidaci, pokud se předčasně zkazí.

úspory v kuchyni
ilustrační foto: pixabay.com – sardenacarlo, jak skladovat potraviny

Čtyři základní typy skladů

Pro skladování potravin byly zavedeny čtyři kategorie, lišící se zejména teplotou. Tzv. suché sklady (o teplotě 18-20°C) jsou učeny pro běžné, trvanlivé potraviny: mouku, těstoviny, ovesné vločky, cereálie, luštěniny, pečivo… V běžné domácnosti se jedná de facto o jakoukoli skříň, kam uvedené potraviny umisťujeme, v mnoha případech jde o klasickou spíž. Jako chladný sklad jsou označovány zpravidla sklepy.

Teplota by zde měla dosahovat maximálně 15°C a nekolísat. Do těchto přirozeně chladnější prostor ukládáme brambory, zeleninu, ovoce, nebo třeba víno (klasické vinné sklípky).

Chlazené a mrazící sklady

Chlazené sklady odpovídají v domácím prostředí lednici. Teplota zde jen o pár stupňů překračuje bod mrazu a ukládáme sem všechny čerstvé potraviny a mléčné výrobky – načaté mléko, sýry, jogurty; dále maso, vejce nebo třeba nedojedené zbytky hotových pokrmů. Do lednice náleží také některé druhy zeleniny, především tak s měkčí konzistencí nebo ta, kterou neplánujeme v brzké době zpracovat.

Mrazák je určen pro hluboce zmrazené produkty (zeleninové směsi, zmrzliny, ryby,…) a veškeré potraviny, které chceme na dlouhou dobu ochránit před zkažením, například pokud se nashromáždí větší množství pečiva, které by na vzduchu brzy ztvrdlo.

Správné použití lednice je věda

Potraviny umisťované do lednice jsou nejvíce náchylné k různým druhům znehodnocení, především plísni. Právě proto je umisťujeme do lednice: teplota blížící se nule totiž zpomalí aktivitu přirozeně se vyskytujících enzymů, takže jídlo vydrží déle. Ne ve všech částech lednice je však teplota stejná a proto se do každé části hodí jiné potraviny. Budeme-li znát pravidla pro správné umisťování potravin, omezíme spotřebu lednice a uchováme jídlo déle čerstvé.

Do spodních přihrádek patří zelenina, kterou rozhodně nenechávejte v igelitových sáčcích. A ačkoliv platí, že do lednice můžeme zavřít kdeco, existují druhy potravin, u kterých to je spíše na škodu. Třeba rajčata nebo okurka (a jiná zelenina s velkým množstvím vody), citrusy a exotické ovoce, ale i lilky a brambory. Ačkoliv na teple se začnou rychleji kazit, v chladu přicházejí o svou typickou chuť a aroma.

Co kam

Do přihrádek umístěných nad spodními přihrádkami patří méně používané výrobky jako hořčice, konzervy, kompoty apod., ale také syrové maso, pokud možno v uzavřené nádobě (v opačném případě hrozí riziko kontaminace bakteriemi). Tato police je většinou nejchladnějším místem v lednici, s každou další přihrádkou bývá zhruba o stupeň tepleji (optimální teplota v lednici se pohybuje mezi 0-5°C, nanejvýš 8°C). Do polic nad maso umísťujeme mléčné výrobky (jogurty, sýry, máslo, mléko) a vejce, případně majonézu nebo kečup.

Dvířka jsou určena pro potraviny balené v lahvích, které se nevejdou nastojato do přihrádek. Obecně platí, že v lednici by nemělo být příliš jídla najednou. Kupujte vždy takové množství, u kterého jste si jisti, že ho stihnete zkonzumovat včas. Zároveň s prázdnější lednicí umožníte uvnitř lepší cirkulaci vzduchu. A jedna rada na závěr: plísně jsou zdraví nebezpečné, takže všechny potraviny nakažené plísní patří bez milosti do odpadkového koše.

Komentujte