Jak rychle a snadno vymalovat

Máte pocit, že váš byt potřebuje nějaké oživení? Co takhle na to jít pěkně z gruntu a rovnou vymalovat. Fádní bílé stěny již dávno vyšly z módy a interiéru bude slušet barevný, veselejší styl. Malování navíc není nic těžkého, s přehledem ho zvládne i naprostý amatér. Následující řádky vám poradí, jak na to, aby vše proběhlo hladce.

malování pokoje
ilustrační foto: flickr.com – pencrush

Vhodně vybrat barvu

Výběr hodné barvy je základ – bohužel, s tím vám neporadí žádný internetový magazín. Záleží totiž na celkovém uspořádání vašeho bytu a také na vašem vkusu. Buďte odvážní a zkuste třeba hned několik různých barev! Můžete také využít služby interiérových designérů. A ještě jedna rada: pro malování se lépe hodí letní období, je totiž potřeba větrat. Nákup vybavení a příprava.

Máte-li první krok úspěšně za sebou, zkontrolujte si, zda disponujete všemi malířskými potřebami. Ve výbavě malíře-amatéra by nemělo chybět následující: barvy včetně kyblíku a míchadla, štětce, válečky včetně násady a malé kreslířské štětečky. Pořiďte si také speciální podložku, kam lze otírat váleček nacucaný barvou. Nezapomeňte také na speciální pásku, která ochrání povrchy před nežádoucími šmouhami. Před samotným malováním vykliďte byt, jak nejlépe je to možné, a na zem rozložte noviny.

Nejsou to samozřejmě povinné přípravy, ale vysoce tím zvyšujete pravděpodobnost, že nebudete muset trávit další hodiny čištěním potřísněných ploch. Ochrannou pásku nalepte všude tam, kde byste snadno mohli přetáhnout, především na rozhraní stropu a stěn, do rohu, jestliže chcete mít dvě sousedící stěny jinak barevné, na parapety a také na předměty napevno přidělané ke zdi (například alarmy, osvětlení nebo pojistky).

Začněte stropem

Pokud malujete poprvé a stěny jsou zatím bílé, není potřeba původní barvu odstraňovat. Jestliže však již budete provádět několikátý nátěr, nejprve odstraňte alespoň část spodní vrstvy (nejlépe pomocí špachtle). Potom už se do toho můžete pustit: chcete-li malovat také strop, je nejvhodnější začít právě jím.

Barvu nanášejte pokud možno ve směru dopadajících paprsků slunce, tak nebudou vidět šmouhy. Pracujte s válečkem (na strop dosáhnete pomocí dlouhé násady) a v rozích si pomáhejte štětcem. V místě přechodu dvou barev nechce trochu prostoru a poté ho dokreslete malými štětečky, abyste nepřetáhli.

Vždy je potřeba provést přinejmenším dva nátěry – mezi nimi by však měl být aspoň čtyřhodinový odstup, aby stihly zaschnout. Při prvním nátěru si nemusíte dávat tolik záležet, druhý už by však měl být pečlivý a pravidelný. Pak už stačí místnost jen důkladně vyvětrat, nechat opět několik hodin zaschnout a ideálně druhý den je možné do ní vrátit nábytek.

Komentujte