Podle čeho vybírat sprchové dveře

sprchové dveře
ilustrační foto: pixabay.com – GregoryButler

Sprchový kout je základní součástí téměř každé koupelny. Je úsporným řešením ve velmi malém prostoru, ve velké místnosti je hlavním koupelnovým zařízením vedle relaxační vany. Sprchové kouty a sprchové dveře jsou vyráběny v několika typizovaných tvarech, které jsou levnější. Pokud se má sprchový kout vejít do atypických prostor, může si ho zájemce nechat vyrobit na míru. Sprchový kout vznikne doplněním pevných stěn sprchovými dveřmi, využitím niky přepažením sprchovými dveřmi, vytvořením příčky ve stávajícím prostoru.

Základní typy sprchových dveří

Použitý materiál při výrobě sprchových dveří dotvoří vzhled celého sprchového koutu. Způsob otvírání pak ovlivní pohodlí při vstupu a výstupu.

Nejrozšířenějším typem je posuvný systém otevírání sprchových dveří. Zároveň je ale tím nejméně bezpečným. Může dojít k zadrhávání dveří na pojezdech. Kolečka by měla být osazena bezúdržbovými ložisky, aby k problémům nedocházelo. Firma Ravak přišla s unikátním patentovaným systémem AntiBlock s kluzákem místo koleček.

Výhodou zalamovacího systému otevírání dveří je pohodlná velikost vstupu.  Zalamování směrem dovnitř zamezí vykapávání vody na podlahu a vytváření kluzkých loužiček. Sprchový kout musí být ale dostatečně hluboký, aby se sprchové dveře mohly otevírat dovnitř.

Pivotové sprchové dveře poskytují také dostatečnou šířku vstupu. Dveře jsou usazené v otočném čepu a dveře se otevírají ven. Velkou výhodou je estetická stránka, dveře jsou bez rušivých detailů. Musí se ale počítat s vytíráním vody, která stéká z dveří ven ze sprchového koutu.

Skleněné dveře z bezpečnostního skla jsou nejčastěji opatřeny pantovým systémem. Bezpečnostní kalené sklo je těžké, proto je třeba vybírat kvalitní celomosazné panty.

Použitý materiál sprchových dveří

Výplně sprchových dveří se vyrábějí z bezpečnostního skla, nebo z plastu. Oba materiály mají své výhody a nevýhody. Plast je levnější, snadněji se udržuje, protože se na něm neusazuje vodní kámen. Sklo je krásnější, působí luxusnějším dojmem, sprchové dveře mohou být čiré nebo matné. Je však potřeba ošetřovat speciálními přípravky proti vodnímu kameni.

Komentujte