Pečujte správným způsobem o svůj kamenný obklad

Být majitele okrasné kamenné zídky, či fasády znamená ták mít určitou odpovědnost za správnou zachovalost původního vzhledu. Ačkoliv jsou tyto obklady velmi rezistentní a prakticky bezúdržbové, je potřeba jim věnovat alespoň určitou míru pozornosti. Zejména pak, pokud se jedná o realizaci, která je poměrně vysoce vystavená povětrnostním podmínkám.

sierra-graphite
ilustrační foto: obkladyrepa.cz

Přístup k péči o kamenný obkladse bude lišit podle jeho vstupního materiálu. Ke kamenu bude potřeba přistupovat jinak, pokud se bude jednat o betonový obklad a jinak pokud máme dekorovanou stěnu v interiéru sádrovým obkladem. Nyní si řekneme základní obecné postupy k obou těmto častým typům kamene.

U sádrového obkladu probíhá péče velmi šetrně. Protože je materiál vhodný pouze do interiérových prostorů, není potřeba zmiňovat, že není mrazuvzdorný. Od této vlastnosti se pak budou odvíjet další nevýhody umělého kamene. Zejména fakt, že není voděodolný a tudíž jej nelze čistit běžnými mycími prostředky. V podstatě je možné udržovat sádru pouze metodami „za sucha“. A to tedy vysavačem a prachovkou. Důležité je zmínit, že pokud je kámen naimpregnovaný, lze jej omýt alespoň vlhkým hadříkem.

alaska-brass-incana

Nyní se podíváme na zcela opačný materiál, kterým je přírodní kámen. Obkladový kámen z pravého kamene nevyžaduje žádnou speciální údržbu. Pokud však dojde k situaci, že budete potřebovat obklady vyčistit od nějaké nečistoty (např. ptačí exkrementy), musíte dbát na to, abyste nenávratně nepoškodili jeho krásný opracovaný povrch. To se Vám může podařit například agresivními čistícími přípravky, nebo vysokým tlakem stříkající vody.

Pokud se podíváme na péči o betonové obklady, pak nutno říci i zde, že zde není zapotřebí nijak zvláštních technik. Čistění probíhá na stejném principu jako tomu je u přírodního kamene.

alaska-vanilla-2

Kapitola sama o sobě je impregnování obkladu. To se doporučuje provádět ihned po zrealizování pokládky po vyschnutí všech stavebních hmot (lepidel aj.). Impregnací, nebo chcete-li hydrofobizací, dosáhnete toho, že se uzavřou póry obkladu. Ten pak bude mnohem více odolný vůči všem vlivům, což povede k jeho delší životnosti a funkčnosti.

Ačkoliv jsou obecně přírodní i umělé kameny velmi snadno udržovatelné, určitě není možné brát péči o ně na lehkou váhu. O čemž i svědčí dnešní článek.

Komentujte