Květiny jsou schopné doslova prozářit naše bydlení a neměly by rozhodně v žádném bytě. Ale ani žádná pokojová rostlina nevynikne v celé své kráse, umístíme-li ji do obyčejného keramického či dokonce plastového květináče. Přitom možností, jak z květináčů vytvořit přímo umělecká díla, je spoustu a většinou nejsou nijak složité.
ilustrační foto: flickr.com – halfrain
Základem jsou obaly
Nejjednodušším způsobem, jak skrýt nevzhlednou hněď pálené hlíny, je sáhnout po obalech na květináče. Jejich obliba v poslední době strmě stoupá, takže dnes jsou de facto samozřejmostí. Květinářství nabízejí širokých sortiment různě barevných a různě tvarovaných kousků z glazurované keramiky, ale zdají-li se vám příliš drahé, pak zvolte jejich plastové alternativy, které poslouží skoro stejně dobře. A jak si z pestré nabídky vybrat? Aktuální trendem jsou barevné kombinace, například pastelová fialová s růžovou nebo bílou. Když ukryjete květináče do takových obalů a rozmístíte je po bytě, změny k lepšímu si všimne každý!
Découpage, metoda pro každého
Originálnější a osobitější kousky získáte, když sami přiložíte ruku k dílu a vytvoříte si květináče podle svého vkusu. Nenáročnou a přitom velmi působivou metodu nabízí tzv. découpage, která se mezi českými hospodyňkami těší velké popularitě. Potřeba jsou ubrousky s pěkným motivem (může to být třeba květina, zvíře nebo ovoce, ale cokoliv, co se vám líbí – specializované obchody nabízejí i ubrousky po jednom) a čistý keramický květináč. V obchodech pro kutily jsou pak k sehnání speciální lepidla, laky a barvy.
Samotný proces je velmi jednoduchý: nejprve květináč natřete podkladovou barvou a počkejte, až zaschne (ideálně do druhého dne). Vystřihněte si z ubrousku motiv, který chcete na květináč umístit a konkrétní místo potřete speciálním lepidlem. Z ubrousku oddělte vrchní vrstvu, opatrně ji nalepte na květináč a potřete lepidlem i svrchu. Po zaschnutí pak celý květináč nalakujte. Zvládnou to i děti a výsledek bude vypadat přímo úžasně!