Je lepší zvolit levná plastová okna nebo dražší okna z hliníku?

Každého, kdo plánuje rekonstrukci rodinného domu nebo bytu za účelem snížení energetické náročnosti budovy nebo výstavbu novostavby rodinného domu, čeká rozhodování, jaký druh okna zvolí. Základní možnosti jsou tři. Může se jednat o nejoblíbenější druh oken, tedy plastová okna, tradiční druh oken, tedy dřevěná okna (eurookna) nebo o moderní druh oken, tedy hliníková okna. Každý z materiálů má svá specifika a přednosti. V dnešním článku si porovnáme přednosti a zápory dvou druhů. Konkrétně se bude jednat o okna hliníková a plastová.

oknoplastik_01

Foto: oknoplastik.cz

Plastová okna lákají nízkou cenou
Pokud se podíváme na plastová okna ceník a na hliníková okna ceník, zjistíme v cenách nemalé rozdíly. Přirozeně, že plastová okna budou podstatně levnější. Jejich nižší cena je dána především cenou základního materiálu. Plastová okna jsou vyráběna ze speciálně upraveného PVC. Výrobní cena PVC je samozřejmě mnohem nižší, než výrobní cena hliníku, takže logicky je cena plastových oken také nižší, než je cena oken hliníkových.

PVC nemůže konkurovat pevnosti hliníku
Naproti tomu se může hliník chlubit vlastnostmi, kterých PVC nemá šanci dosáhnout. Přirozenou vlastností hliníku je jeho vysoká odolnost proti poškození nárazem i opotřebením. Hliník je sice kovovým materiálem, ale nepodléhá korozi. Dokáže mnohem lépe snášet i teplotní výkyvy počasí a jeho přirozenou vlastností je nehořlavost. Plastová okna jsou také vyráběna v nehořlavém provedení, ale to znamená, že nepřenáší oheň. PVC se ale v případě velkého žáru rozpustí. Hliník zůstává prakticky nedotčený. Hliníková okna jsou trendy z přirozené podstaty základního materiálu pevnější a odolnější. I proto na ně někteří výrobci dávají delší záruku, než na okna z plastu.

oknoplastik_02

Tepelně-izolačních hodnot mohou dosahovat oba druhy stejně
U každého okna je samozřejmě jednou ze základních hodnot jejich tepelně-izolační vlastnosti. Ty závisí částečně na materiálu, ale z velké části především na kvalitách výrobce obou druhů oken. Tepelně-izolační vlastnosti oken totiž ovlivňuje samotná výroba. Oba druhy oken mohou být vybaveny izolačními dvojskly i trojskly. Velmi záleží na provedení rámů, především na počtu komor a jejich provedení a rozmístění v okenních profilech. Oba druhy tedy mohou být při dostatečně kvalitním provedení využity i pro výstavbu pasivních domů. Jaké výhody přináší pasivní domy? Více se můžete dozvědět v tomto článku.

oknoplastik_03

Najděte si výrobce, který nabízí oba druhy
Pokud si budete chtít být jistí tím, že jste dokázali vybrat správný druh okna, nechte si poradit od samotného výrobce. Musíte však vyhledat takové výrobce, kteří nabízí oba druhy oken, tedy levná plastová okna i hliníková okna a nejlépe i eurookna. Jen takoví výrobci vám totiž poskytnou objektivní a nezaujaté poradenství o to, který druh okna bude nejlépe vyhovovat vašim požadavkům. Žádný výrobce, který se specializuje jen výrobou plastových oken, vám neřekne, že by pro váš dům byla lepší okna z hliníku. Stejné je to i v opačném případě., protože by se sám připravil o zisk.

Komentujte