Jaký vybrat vysavač do domácnosti

Vysavače jsou v současnosti jedním ze základních spotřebičů k údržbě čisté domácnosti. Měly by být součástí každého rodinného domu nebo bytu. Díky moderním technologiím a vybavení jsou schopné velmi efektivně odstranit prach a nečistoty z různých druhů podlah. Na našem trhu je zastoupeno hned několik typů vysavačů s různými technologiemi vysávání. Každý druh má své pro i proti. Ke správnému výběru je zapotřebí znát technologie jednotlivých druhů.

vysavačvysavač
ilustrační foto: tipnet.cz

To si rozebereme v dnešním článku

Právě námětem dnešního článku bude popis jednotlivých typů vysavačů. Nebudeme se zaměřovat na jednotlivé značky, jako například vysavač Sencor, Rohnson, Philips, AEG nebo další značky. Naším clem bude popsat jednotlivé technologické druhy podle jejich způsobu výroby a technologie vysávání.

Sáčkové vysavače

Sáčkové vysavače jsou jedním z nejvyužívanějších druhů. Vysáté nečistoty a prach putují do připravených sáčků. Za nevýhody těchto druhů je považováno neustálé dokupování sáčků, které prodraží provoz vysavačů. Čím více se sáček plní, tím menší má výkon. Na druhou stranu jsou sáčkové vysavače nejlevnějším druhem.

Bezsáčkové vysavače

Bezsáčkové vysavače naopak ke svému chodu žádné sáčky na prach nepotřebují. Nečistoty a prach se při vysávání usazují ve speciální nádržce. Tu stačí po vysávání jednoduše vyklepat a vysavače jsou připraveny k dalšímu využití. Nejsou tedy třeba žádné dodatečné investice, ale po každém vysávání je třeba nádržku znovu naplnit.

Tyčové vysavače

Tyčové vysavače jsou oblíbenou variantou zejména v menších domácnostech. Jedná se o kompaktní a rozměry malé vysavače bez hadice. Celé tělo je podlouhlé a končí přímo vysávací hubicí. Není tedy problém se skladováním těla vysavače, hadicí a hubicí. Tyčové vysavače stačí jednoduše uklidit vedle skříně nebo pod postel.

Robotické vysavače

To, co se zdálo ještě před několika lety, jako science-fiction, je v současnosti realitou. Podlaha může být udržována v naprosté čistotě i bez vašeho přičinění a dokonce i v době, kdy jste třeba v práci. Přesně k tomu slouží robotické vysavače. Tyto spotřebiče si sami dokáží změřit místnost a naplánovat trasu tak, aby nevynechali žádný kout. Po skončení se sami zapojí zpět na nabíjecí podložku. Mohou být na hladké podlahy, koberce a některé modely zvládnou i mokré vytírání.

Ruční vysavače

Ruční vysavače v domácnostech slouží spíše k doplňkovým druhům vysávání. A velké plochy nejsou určené. Ve většině případů nepotřebují ani přímé napájení. Slouží k čištění čalounění na gaučích a křeslech nebo na vysátí rozsypaných oříšků nebo malých nečistot. není tak zapotřebí vytahovat velký vysavač.

Není nutné nakupovat nové

Jistou alternativou, kde můžete za určitých předpokladů sehnat levné a zároveň kvalitní vysavače, jsou bazary, jenž na některé z nich ještě platí záruka a máte tak jistotu možnosti reklamace. Inzerci zdarma naleznete i na internetu, kde naleznete vše pěkně pohromadě z pohodlí domova.

Komentujte