Jak vybrat správný bazén pro vaši zahradu

V letním počasí se dá na zahradě u rodinných domů užít velká spousta zábavy a venkovní prostory by měly sloužit také k relaxaci a odpočinku. Ale jen pustá zahrada nestačí a je potřeba ji na zábavu a relaxaci zařídit. Žádný druh zahradního vybavení ale nenabízí takovou kombinaci zábavy, relaxace a celkového uvolnění, jako bazén. Dnes si rozebereme, jaké jsou možnosti výběru v této oblasti a jaký druh je nejčastější volbou.

bazény
ilustrační foto: marimex.cz

Nejprve rozdělení druhů

Ze všeho nejdříve si popíšeme, jaké jsou v oblasti bazénů možnosti a jaké jsou v současnosti nabízené druhy. Rozhodně jich není málo. Z hlediska usazení jsou celkem 3. První variantou jsou usazené bazény v zemi, kdy nad zemí je jen horní okraj bazénu. Druhou možností jsou částečně zabudované, kdy nad zemním profilem je přibližně polovina části bazénu. Třetí variantou jsou nadzemní bazény, kdy je konstrukce postaven na ploše a v zemi není žádná její část. Který z těchto bazénů je nejvyužívanější? S drtivou převahou se jedná o bazény nadzemní.

Různé jsou i materiály

Umístěním bazénů ale nabídka jednotlivých druhů a variant rozhodně nekončí. Ještě je tu materiálové rozdělení. Jednat se může například o betonová koryta, upravená speciální hydroizolací a potažená folií. Tento typ je výhradně pro zabudované provedení do země a jeho realizace je velmi náročná. Dalším druhem jsou bazény plechové. Ty také nepatří mezi nejvyužívanější druhy a řadí se k dražším modelům. Postupně se dostáváme k nejvyužívanějším druhům. Jedná se o plastové a nafukovací provedení konstrukcí. Bazény v plastovém provedení mohou být jak zabudované v zemi, tak volně stojící, záleží na konkrétním provedení konstrukce a výztuh. A poslední kategorií jsou nafukovací bazény. Ty zase najdou využití výhradně v nadzemním provedení.

Nadzemní provedení je nejjednodušší a nejrychlejší

Nyní se zaměříme na to, proč se většina majitelů rodinných domů se zahradou raději rozhodně pro nadzemní provedení bazénů. Důvodů je hned několik. Tím prvním je jednoduchá příprava na bazén. Plocha, kde bude bazén stát by měla být rovná, bez ostrých předmětů. Tím veškeré přípravné práce končí. U zasazených druhů do země je nutné provádět terénní práce a přípravy, které zaberou nejen spoustu času, ale také znamenají finanční výdaje navíc. Nadzemních modelů je prodejní cena cenou konečnou, pokud nepočítáme cenu vody na napuštění. Další informace o provedení vám mohou poskytnout bazény firmy Marimex. Tato společnost je největším tuzemským výrobcem zahradních bazénů.

Pestrá nabídka velikostí i tvarů

Nadzemní bazény také disponují největší nabídkou velikostí a tvarů bazénů. Je možné vybírat velikosti připomínající dětská brouzdaliště až po modely, ve kterých si užije zábavu celá rodina i s přáteli. I tvary mohou být různé. Nejrozšířenější je kruhové provedení, ale nechybí ani oválné nebo obdélníkové nadzemní modely. Jaké jsou varianty nadzemních bazénů, se také můžete přesvědčit v nabídce firmy Marimex.

Comments are closed.