Dřevěný zahradní nábytek po sezóně

Je ozdobou našich zahrad a má za sebou dlouholetou tradici. Díky soudobým moderním technologiím, možnostem sofistikované povrchové úpravy a dovozu odolných exotických materiálů je jeho trvanlivost na poměrně vysoké úrovni, přesto si zaslouží adekvátní péči, zejména po intenzivním používání během teplého období.

zahradni-nabytek2

ilustrační foto: domky-herold.cz

Bez ohledu na aktuální část roku bychom zahradní nábytek měli neustále udržovat v čistotě, občas mu také dopřát například osvěžující olejovou lázeň v podobě adekvátních přípravků, jež podpoří jeho kondici a pomohou i s odstraněním eventuálních skvrn. Tenhle „facelift“ je potřebný nejen kvůli agresivnímu vlivu letního slunečního záření a vlhku na podzim i na jaře, ale zejména před zimním uskladněním. Jsou sice produkty, například vyrobené z orientálních dřevin, jako je teak, nebo speciálně tepelně upravených materiálů, jimž vlivy počasí až tak nevadí a snesou venkovní podmínky i během zimních měsíců, je ovšem rozhodně lepší i jim dopřát v této době odpočinek někde pod střechou.

zahradni-nabytek

Pečlivou pozornost si zaslouží především kusy, u nichž už se projevilo poškození a jsou třeba napadeny plísněmi, o čemž vypovídají černé skvrny na povrchu. Lze je odstranit některým ze speciálních přípravků, agresivnější je pak roztok chloru. S urputně ulpívajícími cizopasníky si spolehlivě poradí smirkový papír. Bílý povlak houby padlí, která se objevuje na zahradním nábytku velmi často, zlikvidujeme pouhým setřením hadříkem nebo drsnější houbičkou.

zahradni-nabytek3

Jak už bylo řečeno, dřevěnému zahradnímu nábytku po namáhavé sezoně rozhodně prospěje uskladnění. Místo však nesmí být příliš suché a teplé, aby se konstrukce zbytečně nevysušila, nepopraskala a nezkroutila se. Vhodným prostorem je například garáž či sklep, dobře se mu povede i v zahradním domku . Nikdy ale nábytek nezakrývejte neprodyšnými materiály, pod nimiž nemůže dýchat a hrozí mu napadení houbami a plísněmi.

Komentujte