Je ozdobou našich zahrad a má za sebou dlouholetou tradici. Díky soudobým moderním technologiím, možnostem sofistikované povrchové úpravy a dovozu odolných exotických materiálů je jeho trvanlivost na poměrně vysoké úrovni, přesto si zaslouží adekvátní péči, zejména po intenzivním používání během teplého období.

ilustrační foto: domky-herold.cz
Bez ohledu na aktuální část roku bychom zahradní nábytek měli neustále udržovat v čistotě, občas mu také dopřát například osvěžující olejovou lázeň v podobě adekvátních přípravků, jež podpoří jeho kondici a pomohou i s odstraněním eventuálních skvrn. Tenhle „facelift“ je potřebný nejen kvůli agresivnímu vlivu letního slunečního záření a vlhku na podzim i na jaře, ale zejména před zimním uskladněním. Jsou sice produkty, například vyrobené z orientálních dřevin, jako je teak, nebo speciálně tepelně upravených materiálů, jimž vlivy počasí až tak nevadí a snesou venkovní podmínky i během zimních měsíců, je ovšem rozhodně lepší i jim dopřát v této době odpočinek někde pod střechou.

Pečlivou pozornost si zaslouží především kusy, u nichž už se projevilo poškození a jsou třeba napadeny plísněmi, o čemž vypovídají černé skvrny na povrchu. Lze je odstranit některým ze speciálních přípravků, agresivnější je pak roztok chloru. S urputně ulpívajícími cizopasníky si spolehlivě poradí smirkový papír. Bílý povlak houby padlí, která se objevuje na zahradním nábytku velmi často, zlikvidujeme pouhým setřením hadříkem nebo drsnější houbičkou.

Jak už bylo řečeno, dřevěnému zahradnímu nábytku po namáhavé sezoně rozhodně prospěje uskladnění. Místo však nesmí být příliš suché a teplé, aby se konstrukce zbytečně nevysušila, nepopraskala a nezkroutila se. Vhodným prostorem je například garáž či sklep, dobře se mu povede i v zahradním domku . Nikdy ale nábytek nezakrývejte neprodyšnými materiály, pod nimiž nemůže dýchat a hrozí mu napadení houbami a plísněmi.