DIY: Domácí mýdlo

Vznik mýdla vypadá jako dost náročný proces, ve skutečnosti ho však zvládnete doma i vy. Je to snadné! Navíc budete mít krásný a nápaditý dáreček, který můžete rozdávat příbuzným a přátelům třeba před Vánocemi.

diy domácí mýdlo
ilustrační foto: pixabay.com – Magikphil, diy domácí mýdlo

Nejjednodušší je použít mýdlovou směs

Původní mýdlo se vyrábělo z louhu a hovězích kostí – ale neděste se, nic takového na výrobu domácího mýdla potřeba není. V obchodech s výtvarnickými potřebami se totiž prodávají speciální potřeby na výrobu mýdla: budete potřebovat mýdlovou směs, vonnou esenci a tekuté barvy.

Podle návodu potom snadno a rychle vytvoříte výsledný produkt tak, že všechny uvedené ingredience povaříte ve vodě, nalijete do formiček (můžete zvolit třeba zvláštně tvarované) a počkáte, až hmota ztuhne. Nezapomeňte mýdlo pak pěkně ozdobně zabalit, a máte hotovo!

Klasická metoda: hydroxid sodný a kilo tuku

Máte pocit, že použití předpřipravené mýdlové směsi je příliš jednoduché? Pokud si troufáte na práci s žíravinami, pak lze doma mýdlo vyrobit i klasickou cestou. Potřebovat budete půl kila sádla nebo ztuženého tuku, půl litru oleje, 138g hydroxidu sodného, 380ml vody a bylinky, kterými výsledku dodáte příjemnou vůni.

Pokračujeme samotným vařením: do vody postupně vmícháme hydroxid. Do jiného hrnce vložíme oba tuky a směs zahříváme tak, aby se nezačala vařit (asi na 60°C), potom do ní přilijeme směs vody s hydroxidem. Mícháním velmi urychlíme proces zmýdelnění, lze dokonce použít i mixér. Ve chvíli, kdy je hmota dostatečně tuhá, přidáme zvolené bylinky – může to být třeba levandule, šalvěj, nebo nějaký aromatický olej, podle našeho výběru.

Mýdlo následně nalijeme do formiček (pokud nemáme, můžeme je nalít do větších krabiček a posléze nakrájet). Je však potřeba počkat ještě několik dnů, než můžeme mýdlo použít, aby hydroxid sodný stihl dokonale zneutralizovat.

Komentujte