Dětská svítidla je třeba přizpůsobit věku a potřebám dítěte

Protože se dětský pokoj v průběhu růstu vašeho dítěte mění podle jeho potřeb, je třeba pečlivě dbát na umístění a volbu osvětlení. Nejmenší děti mají často bujnou fantazii a ke klidnému spánku potřebují alespoň mírné osvětlení.

obr

Lze sehnat malé lampičky v podobě pohádkových postaviček a hraček, které se dětem budou líbit a budou s nimi moci usnout nerušeným spánkem. Tato svítidla bývají osazena LED diodou a jsou navržena pro malou dětskou ručku. Některá mají více funkcí jako je automatické rozsvícení a setmění nebo senzor, který snímá pohyb. Svítidla pro nejmenší musejí být vyrobena z kvalitního měkčeného plastu a měly by mít krytí ochranné třídy IP20.

Centrální dětská svítidla

Centrální svítidlo v dětském pokoji je obvykle stropní svítidlo nebo takzvané podélné lanové osvětlení s více světly, které lze dle potřeby různě natočit a osvětlit jím tak najednou větší část místnosti. Centrální svítidlo pro děti lze sehnat v různém designu pro kluky a holky jako je například květina nebo fotbalový míč. Vždy bychom ale měli vybírat takové svítidlo, které nám místnost osvětlí rovnoměrně a to minimálně na hodnotu 50 lx. Hlavní svítidlo je dobré doplnit svítidly přesně určenými pro danou činnost.

Světla v místnosti dítěte se nesmí navzájem rušit, měla by navozovat příjemné osvětlení pro oko dítěte. Pokud si vaše dítě rádo hraje v rohu místnosti například s legem, je třeba opatřit mu na toto místo stojací lampičku, která svítí na větší prostor. Malé lampičky a bodová svítidla se používají na směrové nasvětlení detailů jako je například část stolu, kde si dítě maluje nebo píše domácí úkoly.

Jednotlivá svítidla u stolu a postele

Lze obecně říci, že v dětském pokoji na místě, kde vaše dítě pobývá nejčastěji používáme světelné zdroje s chromatičností teplou – tedy 2700 K anebo s chromatičností studenou bílou 4000 K. Je tomu stejně ať už se jedná o dětský lustr nebo o pracovní lampičku.

Osvětlení je třeba umístit tak, aby si dítě při práci či hraní žádným způsobem nestínilo – pravákovi tedy upevníme světlo z levé strany, levákovi z pravé. Pro čtení je nejlépe upevnit osvětlení z čelní strany. Má-li dítko na stole počítač, nikdy ho neumisťujeme naproti oknu a svítidlo by mělo být nainstalováno tak, aby se neodráželo v monitoru. V tomto případě se vyplatí investovat do polohovatelného svítidla, které lze různě natáčet. Zdroj světla je vždy nad výškou očí dítěte, které sedí u stolu.

A konečně světlo v posteli – kde si děti často rády čtou a prohlížejí si obrázky v knížkách. Toto osvětlení je třeba upevnit tak, aby dítě neoslňovalo a nebylo rušivé. Proto nevolíme průhledná stínítka. U postele je výhodné použít polohovací lampičku anebo nástěnné svítidlo, kterým lze regulovat světelný tok.

Celkově by měly být v místnosti svítidla umístěna tak, aby vyhovovaly momentálním dětským potřebám a vzájemně se nerušily. Pokud dodržíte několik zásad výše popsaných, osvětlení pro vaše děti bude ideální. Stačí zavítat na http://www.uni-svitidla.cz a máte rozhodně po starostech.

Komentujte