Čištění dlažby po letním grilování

Léto ubývá na síle a přicházejí chladnější dny. Na grilování pozdě do noci již není vhodná doba. Co ale udělat s prostorem, kde jste podobné sešlosti pořádali?

dlažba
Foto: presbeton.cz – dlažba KOBE

Důkladné vyčištění bude potřebovat nejen gril, ale i  venkovní dlažba kolem něj. V tomto článku bychom vám chtěli podat návod, jak na to.

Každá dlažba vyžaduje jiné čištění

U každého druhu dlažby je třeba provádět čištění trochu jiným způsobem. Jiný postup použijeme u dlažby z betonu, jiný u dlažby keramické, jiný u dalších typů.

Betonová dlažba je nejčastěji vidět na přístupových cestách nebo pod přístřešky jako tzv. zámková dlažba. Jakkoliv je tato dlažba zajímavým řešením vašeho exteriéru, je také materiálem, který do sebe ve velké míře natahuje vodu, olej, nebo třeba i posypovou sůl v roztoku, čemuž se ani během grilování nevyhneme. Kvůli vodě dlažba posléze v zimě praská, ostatní tekutiny na ní zase dokážou vytvořit nepěkné skvrny. Tato dlažba také často ráda porůstá mechem a stává se za vlhka kluzkou.

Nejlepší možností pro čištění takové dlažby je vysokotlakový čistič, tzv. tlaková myčka nebo také wapka, který využívá principu čištění vysokým tlakem vody. Vysoký tlak žene vodu tryskou a strhává s sebou z předmětů nečistotu, mastnotu, zbytky barev a další špínu. Dlažba po takové čištění získá zpět svou původní barvu a jas. Po vyčištění lze na dlažbu ještě použít nátěr, který odpuzuje vodu a zamezuje tak jejímu pronikání do pórů materiálu.

Keramická se nejčastěji používá na terasách a venkovních schodech. Je oblíbená díky svým mrazuvzdorným, protiskluzovým a otěruvzdorným vlastnostem. Díku tomu se ale i snadno čistí, podobně jako podlahy v domě. Stačí nám k tomu koště, voda a hadr a případně nějaký běžný čisticí prostředek. Na spáry, pokud je to potřeba, si k ruce můžete vzít ještě kartáč.

Samozřejmě existují i jiné druhy dlažeb, jako například dlažba z přírodního kamene. U takové musíme zaměřit svou pozornost zejména na spáry mezi jednotlivými kameny, kde se ručně či za použití herbicidu zbavíme plevele a mechu. Poté stačí povrch omýt hadrem namočeným v roztoku s čisticím prostředek přímo určený na daný druh kamene.

Pro dobrý výsledek využívejte to, co je na dlažbu určené

Každá dlažba sice vyžaduje specifický typ čištění, výsledný efekt ale vždy stojí za to. Díky takové péči zbavíte místo na grilování nečistot a připravíte ho na nadcházející sezónu, abyste si opět mohli vychutnávat posezení s přáteli a čerstvým grilovaným masem.

Komentujte