Barvy do ložnice: žádné křiklavé odstíny

Bydlení v souladu s aktuálními trendy se netýká jen toho, co může vidět návštěva – tedy předsíně, obýváku a možná ještě kuchyně. Chcete-li bydlet stylově, pak by tomu měl odpovídat celý váš byt, včetně místnosti, kde trávíte noc a své nejintimnější chvilky: ložnice.

barvy v ložnici
ilustrační foto: flickr.com – Boa-Franc

Hezčí ložnice, hezčí byt

Bohužel řada z nás si stále myslí, že ložnici může zanedbat, neboť je to místnost, kam se chodí jen přespat. Opak je pravdou! Nejen že se vám v krásně zařízené ložnici bude sát mnohem lépe, ale i celkový dojem z bytu bude pozitivnější a příjemnější. A základem jsou barvy na stěnách, které dokážou úplná kouzla: optické prosvětlení i zvětšení prostoru. Při špatné volbě však mohou rovněž zařídit přesný opak a vytvořit z útulného pokoje malou a tmavou místnost. Barvy také ovlivňují naší psychiku – a opět platí, že správně vybraná barva dokáže divy, zatímco nevhodná barva může vést i k problémům se spánkem. Jak si tedy ložnici vymalovat?

Vhodné jsou relaxační odstíny

Je všeobecně známo, že lépe se spí v chladnějším prostředí. Na stěny do ložnice se tedy hodí spíše studenější barvy jako šedomodrá nebo zelená. Vyhněte se však příliš tmavým odstínům nebo dokonce černé, které evokují negativní emoce. Obecně je lepší sahat po pastelových a méně výrazných odstínech, které uklidňují.

Pokud ale máte sklon k melancholii, zvolte veselejší béžovou nebo krémovou. Pozor však na jasné a zářivé odstíny, které probouzejí energii. Žlutá nebo oranžová například podporují nespavost a červená barva zase stimuluje sexuální touhu, proto se ke klidnému spánku příliš nehodí. Máte-li pocit, že si nemůžete vybrat, zkombinujte několik barev, například fialovou a šedou.

Nezapomínejte však na to, že barvy na stěnách by měly ladit také s vybavením ložnice. Obzvlášť vyniknou velké plochy jako koberec nebo povlečení, na kterých si dejte zvlášť záležet. Pro výběr barvy platí výše uvedená pravidla: vyhněte se jasným a intenzivním odstínům, raději sáhněte po uklidňujících pastelových tónech.

Komentujte