Barvy do kuchyně: fantazii se meze nekladou

Každá místnost v bytě má nějaký účel. Zatímco do ložnice patří zklidňující barevné odstíny, které navodí příjemnou náladu a klidný spánek, třeba dětský pokoj si zaslouží jasnější barvy a klidně nějaký ten neobvyklý křiklavý odstín. A jaké jsou aktuální trendy v barvách do kuchyně?

barvy v kuchyni
ilustrační foto: flickr.com – wcm1111

Tip: Pro inspiraci si prohlédněte fotogalerii kuchyní od značky Gorenje. Najdete zde fotografie i vizualizace kuchyní seřazené dle barvy, provedení, stylu, tvaru či velikosti. Pokud si tedy nejste zatím jistí, jaký styl je pro vás ten pravý, tady jej možná objevíte.

Uvažujte dopředu

Při zařizování kuchyně je třeba vzít v úvahu hned několik věcí: většina kuchyňských linek je velmi rozměrných a podstatně zastíní samotnou zeď. Primární je tedy spíše než barva stěny za ní barva samotné kuchyně. Ta by ovšem měla ladit se zbytek bytu, zvlášť v případě, jde-li o otevřenou linku. Na výběr jsou v zásadě dvě protikladné varianty: světlá a tmavá. Obě možnosti mají své pro a proti: zatímco na tmavé kuchyni zaniknou drobné nečistoty, bílá (respektive světlá) kuchyň dokáže byt opticky prosvětlit a vytvořit příjemnější prostředí.

Žlutá už je pasé

Protože v kuchyni se dějí nejrůznější věci a mnoho kuchař má sklony se takřka „odvázat“, kuchyni nijak neuškodí výraznější, teplé barvy. Co se týče vymalování stěn, vhodná je standardní žlutá, ta však zažila vrchol popularity před několika lety. Žlutá je totiž hned po bílé největší klasika, zákazníci však již touží po něčem specifičtějším a odvážnějším. Nabízejí se příbuzné odstíny – oranžová, krémová či smetanová. Na ty by měla přijít řada v případě, že samotná kuchyňská linka je tmavá. Pokud je tomu naopak, pak se nebojte sáhnout při úpravě stěn k intenzivním nebo dokonce tmavým odstínům.

Buďte zkrátka originální

Co se týče samotné kuchyňské linky, zde si můžete se svou fantazií pohrát zcela bez zábran. In je totiž v podstatě všechno, co nějak boří zažitou představu o tom, že do kuchyně se hodí jen konzervativní bílá nebo hnědá. Zvolte takovou barvu, kterou máte rádi a nebojte se, že je snad „odvážná“ – pozor si dejte jen na to, aby se vám podařilo ji vhodně sladit s odstínem stěn a také s podlahou. V módě jsou kombinace, takže polovina linky může být třeba modrá a druhá krémová.

Komentujte