5 tipů, které změní váš domov v oázu klidu

Doma byste se měli cítit především dobře. Domov by měl představovat vaše útočiště před světem. Místo, kam se pokaždé s nadšením vrátíte, protože budete vědět, že tento kousek vesmíru funguje jen podle vás. Měl by vám dopřát kvalitní odpočinek. Jak tedy své obydlí přeměnit v oázu klidu? Inspirujte se!

1. Útulnost svíček

V posledních letech zaznamenaly vysoký nárůst obliby vonné svíčky, aromalampy i difuzéry. Dejte svému domovu specifickou vůni, jež vás přivítá už na prahu, také vy! Pokud se potřebujete zbavit starostí a vyčistit si hlavu, vsaďte na čistou vůni bavlny nebo třeba na zklidňující levanduli. Domácnost zase rozkvete s květinovým aromatem. Nejpříjemněji působí pivoňky, růže či třešňový květ. Pokud si však potrpíte na sladké vůně, vsaďte na ovoce. To se vám jen tak neomrzí, je přirozenou součástí všedního života, jakmile však jeho vůně pohltí váš domov, při každém příchodu si budete říkat: Ano, tady bydlím já.

2. Organizace a pořádek

Abyste si dokázali odpočinou a opravdu se odreagovat, je potřeba ze svého domova odklidit všechny rušivé elementy, nadbytečnosti a zavést řád. Protřiďte šatník, zbavte se všeho, co skladujete pro případ „kdyby náhodou“. Obklopujte se jen užitečnými a využívanými předměty. Najděte všemu jasné místo a uvidíte, o kolik svobodněji se doma budete cítit. Jakmile se zbavíte všech zbytečností, váš domov bude působit vzdušnějším dojmem, přestanete neustále něco hledat či o něco zakopávat. Konečně začnete ze svého domova ryze jen čerpat.

3. Radosti na očích

Rádi si prohlížíte fotografie z rodinných dovolených, obdivujete obraz, který jste dostali od přátel, manžetové knoflíčky ve skříni vám vykouzlí nostalgický úsměv na tváři? Neskrývejte je před světem, naopak je všechny uložte na viditelné místo, kde se s nimi pravidelně setkáte. Takové ranní střety vás naladí na pozitivní vlnu, zlepší vám náladu a připomenou vám láskyplné okamžiky vašeho života, jejichž existenci je třeba mít neustále na paměti. Proč? Aby vám pomohli ustát těžké chvíle!

4. Šperky jako dekorace

Šperky mohou zdobit vás, ale stejně tak mohou efektně doplnit váš domov. Není nejmenší důvod schovávat si je v šuplíku. Pověste své stříbrné přívěsky na řetízcích na věšák, zlaté prsteny vyskládejte na misku pod zrcadlem, náramky hezky rozložte hned vedle. Jejich třpyt vás dobije energií, kdykoliv kolem nich projdete. A co teprve, až se do nich opřou sluneční paprsky! Jejich odlesky vás v myšlenkách přenesou na pobřeží, kde se pod žhavým sluncem rozverně předhání mořské vlnky a které vám dopřávají pocit naprostého uvolnění.

5. Domov ve třech tónech

Stejně jako je důležitá jednoduchost věcí, je podstatná prostota barevných kombinací. Zvolte si tři základní barvy, jimž chcete zasvětit své bydlení, a slaďte s nimi vybavení. Nemusíte rovnou předělávat celý dům, stačí svolit správné doplňky v podobě dek, přehozů, polštářků. Jasně daná barevnost váš domov zklidní, nebude vás zbytečně rozptylovat bláznivou pestrostí a stane se z něj skutečná oáza. Pokud však přeci jen zatoužíte po špetce extravagance, lovte ve vodách umění. Barevný obraz vydá za tisíc pestrých doplňků. Stejného oživení dosáhnete prostřednictvím květin či správně vystavených knih.

Komentujte