Zateplení bytových domů rozhodně není zbytečnou investicí

Stále velké procento bytových domů má svou dobu vzniku ještě před rokem 1990. Jedná se o klasické paneláky, které byly ve své době jedním z nejrozšířenějších druhů bydlení. Tyto stavby ale v dnešní době nejsou schopné plnit nároky na komfortní bydlení. Ceny energií jsou neustále vyšší a panelové domy nejsou schopné teplo uvnitř udržet. Původní materiály ztrácí své izolační schopnosti a proto je zateplení bytových domů správnou volbou.

zateplení
ilustrační foto: psgroup.sk

Tepelné úspory a řada dalších výhod

Zateplení domu má výrazné přínosy, které jsou nejvíce poznat zejména na vytápění objektu. Z jednotlivých domácností neuniká teplo a není tedy nutné tolik vytápět. Je ale důležité vybrat správný způsob zateplení. V této oblasti je možné vybírat hned z několika materiálů a technologií. Nemělo by se zapomínat ani na sklepy a půdy, protože těmito prostory také uniká podstatná část tepla. Se zateplením se zvýší i zvuková izolace staveb a i tržní hodnota celého objektu.

Jak financovat?

Rozpočty ve fondu na opravu budov v mnoha případech nejsou tak vysoké, aby dokázali investici do zateplení pokrýt. Vhodným řešením je tedy vyřízení úvěru. Úvěr budete moci splácet z následných úspor na vytápění. Některé specializované stavební firmy na zateplení domů ale nabízí možnost financování. Třeba společnost PS Group na slovenském trhu nabízí možnost požádat o úvěr ze ŠFRB (Štátny fond rozvoja bývania).

Možné zvýšení vlhkosti po zateplení

Zateplení domů s sebou nese řadu výhod, ale také jednu negativní vlastnost. Když nebyla fasáda domu zateplená, sice nezadržovala teplo, ale větrala. Se zateplením se obálka domu uzavře a sama nevětrá. Je třeba věnovat zvýšenou pozornost důkladnému větrání a bez něj stavby vlhnou. Než si na tuto situaci zvyknete, mohou vám v jejím vyřešení pomoci odvlhčovače, které zajistí optimální vlhkost v interiéru, i když větrání nebude dostatečné.

Komentujte