Jaké vybrat do bytu interiérové dveře

Dobrý výběr dveří v interiéru nezohledňuje pouze estetické hledisko, ale i technické a funkční detaily. Dveře tvoří v architektuře domu významný prvek a jejich koupě je významnou investicí na mnoho let.

dveře
ilustrační foto: pixabay.com – Estellina

Základem výběru je pečlivé zaměření. Pokud máme atypické dveře, většinou nezbývá než je nechat vyrobit na míru. Zaměřujeme výšku a šířku dveří, což jsou vnitřní rozměry zárubní od kraje ke kraji. Nejběžnější je šířka 80 nebo 90 cm. Pro servisní místnosti, komory, WC a koupelny stačí 70 nebo 60 cm. Příliš široké otočné dveře mohou zabírat moc místa a bránit pohodlnému pohybu.  Závislosti na účelu pokoje a na rozmístění nábytku vybíráme typ dveří, jejich šířku a směr otevírání. Pravé dveře mají panty na pravé straně, u levých je to naopak. Nejhezčí variantu představuje komplet dveří spolu se zárubněmi. Vždy zvažte, jak budou nové dveře vypadat zasazené ve starých zárubních. Novými zárubněmi lze zakrýt staré i bez bourání.

Otočné nebo posuvné dveře

Klasické otočné dveře potřebují jeden až dva metry čtvereční prostoru. Někdy jsou vhodnější dveře posuvné . Posuvné dveře lze instalovat na stěnu s vnějším posuvným mechanismem bez stavebních úprav, nebo do zabudovaného pouzdra ve zdi. Jde o kovový rám, který se instaluje do zděné nebo sádrokartonové příčky. Posuvné dveře mohou být jednokřídlé i dvoukřídlé, s variantou plnou, zcela prosklenou nebo částečně prosklenou. Jsou efektivní, elegantní a působivé.

Nejčastější výplně a povrchy dveří

Interiérové dveře a jejich dekor slaďte především s podlahou a okny. Využít můžete podobného ladění nebo naopak kontrastu. Nedoporučuje se hledat stejný odstín všech hlavních prvků, málokdy se to podaří.  Dveře ve světlých odstínech opticky zvětší malé prostory. Povrch se dá vyrobit v různých druzích dekorů, mnohé jsou k nerozeznání od pravého dřeva. Napodobit lze mnoho přírodních nebo umělých materiálů- kov, dřevo, designové povrchy, dveře mohou být matné nebo lesklé, různě barevné. Velmi dobře vypadají i dveře více nebo méně prosklené. Odlehčí a projasní interiér. Mělo by jít o tvrzené sklo, nebo sklo opatřené bezpečnostní fólií.

Jaké jsou výplně dveří

Voština– speciálně tvrzený a poskládaný papír, dveře jsou lehké a dobře cenově dostupné.

Dutinková odlehčená dřevotřísková deska– často používaná výplň. Dveře jsou pevné a přitom ne tak těžké.

Plná dřevotřísková deska– je odolná, pevná a stabilní, ale má vysokou hmotnost.

Jaký zvolit povrch dveří?

Povrch vybíráme hlavně podle zátěže, kterou dveře podstoupí (děti, domácí zvířata, frekvence používání).

Fólie– je vhodná pro nenáročné klienty a domácnosti bez zvýšené zátěže

Laminát– povrch je průmyslově tvrzený, odolnější, dobře se udržuje. Takové dveře mají dlouhou životnost, cena je přijatelná, povrch se dobře udržuje, barva je stálá, dekory mohou být k nerozeznání od pravého dřeva.

Dýha a masiv– přírodní materiály odolné vůči otěru, dveře jsou snadno opravitelné.  Materiál ale časem pracuje a může měnit barvu.

Renovace dveří

Pokud máte dveře již staré a poškozené, nelíbí se vám kování, zastaralý dekor nebo stav zárubní, nemusíte si hned pořizovat nové. Dobrou alternativou je renovace dveří do požadované podoby. Staré dveře se v krátké době promění za ozdobu vašeho bydlení. Odborník zhodnotí stav dveří, doporučí dekory a možnosti provedení. Zrenovovat si samozřejmě můžete nechat i zárubně. Renovace je cenově výhodnější než nové dveře a hodí se i pro dveře atypické. Většinou se používají speciální plastové potahové materiály s dlouhou životností a barevnou stálostí. Na dveřích zůstane původní jádro, ale dekor si můžete vybrat zcela nový. Zvolit si můžete i kování ,dekorační prvky a vitráže. Z plných dveří jde udělat prosklené a z prosklených plné. Nejlepší je pro renovaci poptat profesionála z webu NejlepsiPoptavka.cz.

Komentujte